Yarım milyar dolarlık ambargo devam ediyor

15.03.2017 10:43 EKONOMİ
Hükümetin yanlış dış politikasının ekonomi üzerindeki etkileri sürüyor. Rusya, uçağını düşüren Türkiye’ye halen 425 milyon dolarlık pazar payı olan tarımsal üründe ambargo uyguluyor

Türkiye hâlâ uçak krizinin faturasını ödüyor. Rusya, Türkiye’ye uyguladığı ekonomik yaptırımları bazı ürünlerde kaldırmış olsa da, aralarında domates ve üzümün de bulunduğu 425 milyon dolarlık pazar payı olan tarımsal üründe ambargo uygulamaya devam ediyor.

Rusya, ‘Türk hava sahasını ihlal ettiği’ gerekçesiyle savaş uçağının düşürülmesinin ardından 1 Ocak 2016 itibariyle bazı ekonomik yaptırımlara gitmiş; Türkiye’den çok sayıda gıda maddesinin ithalatına yasak getirmişti. Bu gıda maddeleri şunlardı: Domates, portakal, elma, kayısı, lahana, tuz, brokoli, mandalina, salatalık, armut, şeftali, erik, üzüm, çilek, kuru soğan, karanfil, tavuk ve hindi eti.

Ambargo kalksa da kayıp büyük oldu

İlişkilerin normalleşmesinin ardından bu ürünlerden portakal, mandalina, kayısı, şeftali ve erikteki yasak 9 Ekim 2016’da kaldırıldı. Bir süre önce de soğan, karanfil, tuz, karnabahar, brokoli ithalatındaki engelin kaldırıldığı açıklandı. Önceki yıl bu ürünlerde ihracat değeri karanfilde 3,4 milyon dolar, tuzda 3,2 milyon dolar, kuru soğanda 8,7 milyon dolar, karnabaharda 574 bin dolar, çiklette 2,4 milyon dolar olmak üzere, toplamda 18,3 milyon dolar olarak gerçekleşmişti. Ambargo sonrası bu ürünlerde diğer pazarlarda ihracat artışları olsa da, Rusya’nın yasağı nedeniyle bir önceki senenin ihracat rakamlarına ulaşılamadı.

Domateste kayıp çeyrek milyar dolar

Öte yandan Rusya’nın Türkiye’den tavuk eti, hindi eti, domates, salatalık, turşu, üzüm, elma, armut ve çilek ithalatı yasağı ise sürüyor. Bu ürünlerin Rusya’ya 2015 yılındaki toplam ihracat tutarı 425 milyon doların üzerindeydi.

Bu ürünler arasında sadece domatesin ihracatı 258,8 milyon dolar, üzümün ihracatı da 97,6 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. Ayrıca, ambargo kapsamındaki diğer ürünlerin değeri de tavuk etinde 8 milyon dolar, hindi etinde 655 bin dolar, hıyarda 27 milyon dolar, elmada 13 milyon dolar, armutta 3 milyon dolar, çilekte 17 milyon dolar olarak hesaplandı.