İstanbul Kemerburgaz’daki bir arazi daha yapılaşmaya açılıyor. Kamu kuruluşu Emlak Konut, Kemerburgaz’daki arsasını Yassıada'yı beton boğan Mesa Holding ile AKP’ye yakınlığıyla bilinen Caba İnşaat’a sattı.

Yassıada’yı betona boğdu, sıra Kemerburgaz’da!
Fotoğraf: BirGün

İsmail ARI

Bir taraftan İstanbul’u bekleyen bir deprem gerçeği varken bir taraftan da yeni talan projeleri için peş peşe adımlar atılıyor. Kent her geçen gün daha da fazla kuzeye ve Kuzey Ormanları'na doğru genişliyor. Son yıllarda yeşil alanları ile bilinen ve Avrupa Yakası’nın akciğerleri olan Kemerburgaz’da bir devasa arazi daha yapılaşmaya açılıyor.

Kamu kuruluşu olan Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş., Eyüpsultan ilçesine bağlı Kemerburgaz’daki bir arazisini daha konut ve ticaret alanı inşa edilmesi için sattı. Emlak Konut, Kemerburgaz’da arazisinin “gelir paylaşımı” yöntemiyle satışı için 22 Kasım 2022 tarihinde ihale düzenledi. Emlak Konut'un, bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, ihaleyi Caba İnşaat ile Mesa Holding’in kurduğu iş ortaklığının aldığı belirtildi.

Toplam büyüklüğü 51 bin metrekare olan, imar planlarına ticaret ve konut alanı olarak işlenen araziye inşa edilecek projeden toplam 12 milyar 50 milyon TL gelir sağlanacağı ve bu gelirin yüzde 40’ına denk gelen 4 milyar 820 milyon TL’lik kısmının Emlak Konut’a verileceği belirtildi.

Kemerburgaz’daki arsayı alan Mesa Holding daha önce inşa ettiği projeler arasında adı Demokrasi ve Özgürlükler Adası olarak değiştirilen Yassıada'yı beton boğan proje de yer alıyor. Yassıada projesi tartışmalara neden olmuş ve adanın betona gömüldüğü ifade edilmişti.

TARTIŞMALI ŞİRKET

Caba İnşaat ise son olarak Bursa’daki EDS ihalesiyle gündeme gelmiş, İhale öncesinde AKP Bursa Milletvekili Mustafa Esgin ile Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi AKP Grup Sözcüsü Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan’ın EDS ihalesini alan Caba İnşaat A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Balyen’i ziyaret ettiğini gösteren fotoğraf büyük tepki çekmişti.

CABA İnşaat’ın aldığı kamu ihalelerinden bazıları şöyle: Çok sayıda Hidroelektrik Enerji Santrali (HES), Güneş Enerjisi Santrali (GES), Rüzgar Enerjisi Santrali (RES), Şırnak Merkez, Hakkari Yüksekova, Diyarakır’da toplu konut projeleri, PTT Kargo İşleme Merkezi ve Lojistik Üs Binası, Isparta, Adana, Ankara, Gaziantep’te öğrenci yurtları, Kapıkule, Hamzabeyli sınır kapıları… Polatlı İmam Hatip Ortaokulu, Yurt, Spor Salonu ve Cami Yapımı…