birgün

24° AÇIK

Yeditepe Üniversitesi'nden personele 'yaz kıyafeti' uyarısı!

Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl imzasıyla personele gönderilen yazıda, 'çok açık yakalı bluz, elbise, çok kısa, yırtmaçlı etek, tayt giyilmemesi' istendi. Üniversitede çalışan kadın personel, "Kadınların kılık kıyafetine karışılması gericiliğin en açık göstergesidir" dedi.

GÜNCEL 30.06.2022 09:47
Yeditepe Üniversitesi'nden personele 'yaz kıyafeti' uyarısı! Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Yeditepe Üniversitesi yönetimi tarafından çalışan personele gönderilen yazıda 29 Haziran 2022 tarihinden 01 Eylül 2022 tarihine kadar yaz kıyafeti uygulamasına geçileceği bildirildi.

Cumhuriyet'in haberine göre, "Müdürler ve yöneticiler kendilerine bağlı çalışanların kurum kültürüne uygun olarak aşağıda belirtilen kılık kıyafet esaslarına uygmasını takip etmekten ve gerektiğinde ilgili uyarıları yapmaktan sorumlu olacaktır" ifadelerinin yer aldığı yazıda 'gereken hassasiyetin gösterilmesi' istendi.

"YIRTMAÇLI ETEK, ELBİSE, TAYT GİYMEYİN"

Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl imzasıyla gönderilen yazıda kadın personelin 'askılı, çok açık yakalı bluz, elbise, gömlek, yırtmaçlı etek' giymemesi istendi. Yazıda ayrıca kadınların 'kot, kısa pantolon ve tayt giymemesi' gerektiği yönünde uyarı da yer aldı.

yeditepe-universitesi-nden-personele-yaz-kiyafeti-uyarisi-1035272-1.

ERKEKLER DE UYARILDI

Erkek personel için de kıyafet uyarısının yapıldığı yazılı bildiride, ‘kısa pantolon, kot ve şort giyimemesi’ yönünde uyarı yapılırken, "Makam odalarına giriş çıkışlar dahil olmak üzere ceket giyme, kravat takma zorunluluğu bulunmaktadır" ifadeleri yer aldı.

"DEKOLTEYE KARIŞILIYOR"

Konuya ilişkin Cumhuriyet.com.tr’ye konuşan ve ismini vermek istemeyen Yeditepe Üniversitesi'nden bir kadın personel, “Kadınların kılık kıyafetine karışılması gericiliğin en açık göstergesidir” dedi.

Kadın personel açıklamasının devamında şöyle konuştu:

“Üstelik bu kararın altında imzası bulunan kişinin de bir kadın olması durumun daha vahim bir hâl aldığını gözler önüne sermektedir. Ortaçağcı zihniyet bilim yuvaları olan üniversiteleri işgal etmiş ve üniversitelerde kadınların dekoltelerine karışır olmuştur.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol