birgün

22° AÇIK

TEKNOLOJİ 18.08.2019 15:20

Yeni bir hücre keşfedildi

Yeni bir hücre keşfedildi

Acıya duyarlı ve acıyı hissedebilen yeni bir hücre keşfedildi.

Derinin altındaki sinir ağının etrafında yer alan bu hücreler daha önce varlığı bilinen Schwann hücrelerinin bir çeşidi olduğu bildirildi. Keşfedilen bu hücrelerin derinin altında yer aldığı, ancak derinin dışına dek uzandığı belirtildi.

Bu bilimsel gelişmenin özellikle kronik ağrı sorunlarına karşı ağrı kesici çözümler üretmede yarar sağlayacağı aktarıldı. Journal Science isimli dergide belirtildiğine göre bu yeni keşfedilen deri altı Schwann hücreleri ahtapotvari bir biçime sahip ve sinir hücrelerinin etrafını sardıktan sonra içine dalarak ağrı hissini oluşturuyor.

King’s College’dan Prof. Peter McNaughton ise bu çalışmayla birlikte, acıların ve ağrıların yalnızca stimulus üzerinden kaynaklanmadığı ispat edilmiş oldu dedi. İsveç’te bulunan Karolinska Enstitüsü’nden Prof. Patrik Ernfors’un Guardian’a yaptığı açıklamada “Esas soru bu hücrelerin kronik ağrı rahatsızlıklarının olup olmadığını araştırmak” olduğunu ifade etti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız