birgün

10° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 12.10.2021 10:02

Yeni düzenleme ‘kölelik’ esasları

Yeni düzenleme ‘kölelik’ esasları

HABER MERKEZİ

Sağlık Bakanlığı tarafından getirilmek istenen yeni 8 saatlik üçlü vardiya sistemine tepki gösteren DİSK Dev Sağlık Sendikası üyeleri, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde bir araya gelerek “Köle değil işçiyiz” dedi.

Fatih’te bulunan İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde dün bir araya gelen DİSK DEV Sağlık İş Sendikası üyeleri, “İnsanca yaşamak, insanca çalışmak istiyoruz” sloganları attı.


Eylemde açıklama yapan Devrimci Sağlık İş Sendikası Genel Sekreteri Erdoğan Demir, yapılan vardiya düzenlemesinin altında imzası olanları hastanede bir gün geçirmeye davet etti.

Demir devamında şöyle konuştu: “Sağlık işçilerinin iş yükünü artıracak, pandemi sürecinde bulaş riskini artıracak şekilde daha fazla gün işe gelmesine neden olacak üçlü vardiya dayatması kabul edilemez. Bakanlığın hesabına göre gece fazla mesai yapılmayacak ve işçiler daha fazla gün işe gelmelerine rağmen ücretlerinde önceki aylara göre düşüşler yaşanabilecektir. Sağlık hizmeti üreten sağlık çalışanlarına maliyet gözüyle bakan, hastanelerde bu personel sayısı ile bu vardiya sistemi döner mi diye düşünmeyen, dönse bile iş yükü nasıl etkilenir diye düşünmeden Sağlık Bakanlığında, oturduğu binadan bir bürokratın hazırladığı bu değişiklik kabul edilemez, derhal kaldırılmalıdır.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol