birgün

22° AÇIK

Yeni hafta zam yağmuruyla başladı

EKONOMİ 17.05.2022 06:30
Yeni hafta zam yağmuruyla başladı
Abone Ol google-news

Ekonomi Servisi

Hayat pahalılığı baş edilemeyecek boyutlara ulaşırken yeni hafta da zamlarla başladı. Geçen günlerde süte ve sigaraya gelen zamlara dün yenileri eklendi.

Akaryakıttan çaya, içkiden şekere ve Türk kahvesine kadar pek çok üründe fiyat artışları yaşandı.

ÇAYA YÜZDE 43 ZAM

2022 ürünü yaş çay alım fiyatının kiloda 6,70 lira ve kilogramda 30 kuruş destek priminin açıklanmasının ardından ÇAYKUR, çaya zam yaptı. ÇAYKUR, çaya ortalama yüzde 43,71 oranında zam yaparken, yeni fiyat listeleri toptan satış yapan şirketlere gönderildi. Sektör paydaşları, son yıllarda sürekli zarar açıklayan ÇAYKUR’un haziran ayında çaya yüzde 10-15 oranında bir zam daha yapabileceğini iddia ediyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 14 Mayıs tarihinde yaş çay alım fiyatını açıklamıştı. Yaş çay fiyatı kilogram başına 30 kuruşluk destek primi ile 7 lira olmuştu. TÜİK’in enflasyon sepetinde çayın ağırlığı yüzde 0,5464 olarak gözüküyor. Buna göre yüzde 43,7’lik zammın manşet enflasyona etkisi 0.24 puan olacak hesaplanıyor. Zammın ay ortasında gelmesinden dolayı bu etki Mayıs ve Haziran enflasyon rakamlarında görülecek.

Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, Mey grubuna zam geldiğini açıkladı.

Aybaş, "Mey zammı" diyerek sosyal medya hesabından listeyi paylaştı. Buna göre 70’lik Yeni Rakı, 249 TL’den 283 TL’ye çıktı.

İÇKİ FİYATLARI ARTTI

Yeni Seri rakı ise 319 TL oldu. Aybaş, başka bir paylaşımında zammın bazı zincir marketlerde raflara yansıtıldığını belirterek, "249 TL olan Yeni Rakı 283 TL olmuş" ifadelerini kullandı.

Aybaş, ayrıca Türk kahvesine yüzde 21, küp ve toz şekere ise yüzde 20 zam geldiğini açıkladı. Tuzun da fiyatı bir yılda katlandı. Farklı marketlerde geçen yıl 4 lira ila 6 lira arasında satılan sofralık tuzun fiyatı zincir marketlerde yarım kilogramlık tuzun fiyatı 11 liraya dayandı.

BENZİNE DOLAR ZAMMI

Benzin fiyatarına da zam geldi. Ukrayna Rusya savaşındaki belirsizlik, ABD Merkez Bankası’ndan peş peşe gelen açıklamalar ve brent petrol fiyatlarındaki hareketlilik beraberinde benzin fiyatlarına zam olarak yansıyor. Dün itibarıyla benzin fiyatlarına yaklaşık 1,68 lira LPG fiyatlarına ise 40 kuruş zam geldi. Benzinin litre fiyatı İstanbul’da 22,8 TL’ye, Ankara’da 22,93 TL’ye ve İzmir’de ise 22,94 TL’ye yükseldi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol