birgün

5° AÇIK

GÜNCEL 07.01.2021 17:02

Yeni hamle: İktidar, Boğaziçi direnişini “Saray’da bir görüşme” ile bitirmek istiyor

Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasının ardından, öğrencilerin direnişini bitirmek amacıyla “Saray’da bir görüşme” planlandığı iddia edildi. Boğaziçi Dayanışması, bu girişimden TÜRGEV’i sorumlu tuttu. BirGün’ün ulaştığı TÜRGEV yetkilileri ise iddiayı reddetti.

Yeni hamle: İktidar, Boğaziçi direnişini “Saray’da bir görüşme” ile bitirmek istiyor

MUSTAFA KÖMÜŞ

Boğaziçi Üniversitesi’ne Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasının ardından başlayan protestolardan rahatsız olan iktidar, direnişi dindirme arayışında.

İddiaya göre AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Boğaziçili Üniversitesi’nden 30 öğrencinin Saray’da görüştürülmesi planlanıyor.

Saray yetkilileri, iktidara yakınlığıyla bilinen meşhur bir derneğe ulaşarak 30 öğrenci bulunmasını istedi. 10 öğrenci bulunurken, görüşme için söz konusu derneğin 20 öğrenciye daha ulaşmaya çalıştığı öğrenildi. Dernek, ‘öğrencilere ulaşım konusunda da yardımcı olacağını’ aktardı.

BirGün’ün edindiği bilgiye göre, konu Boğaziçi Üniversitesi öğrencinin iletişim gruplarında da tartışıldı. Gazetemize bilgi veren öğrenciler, genel eğilimin bu talebin kabul edilmemesi yönünde olduğunu aktardı.

“TÜRGEV KENDİNİ NE SANIYOR?”

Boğaziçi Dayanışması, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamayla bu girişimi yapan derneğin TÜRGEV olduğunu açıkladı.

“TÜRGEV kendini ne sanıyor?” başlıklı açıklamada, “Altını çizme ihtiyacı duyuyoruz: TÜRGEV bizle iletişim kurabilecek bir merci değildir. Neye göre seçildiğini bilmediğimiz 30 kişi, Boğaziçi Üniversitesi’ni temsil edemez” denildi.

Konuyla ilgili olarak ulaştığımız TÜRGEV yetkilileri ise bu yöndeki söylentilerin doğru olmadığını ifade etti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol