Yeni IRA: Gazeteci McKee’inin öldürülmesinin sorumluluğunu üstleniyoruz, özür dileriz

23.04.2019 12:02 DÜNYA
Kuzey İrlanda’da Yeni IRA örgütü, Perşembe günü gazeteci Lyra McKee’inin öldürülmesinin sorumluluğunu üstlendi. BBC Türkçe’de yer alan habere göre The Irish News gazetesine açıklama gönderen örgüt, 29 yaşındaki gazetecinin, ‘düşman güçlerin yanındayken’ vurulduğunu açıkladı. Yeni IRA, McKee’nin ailesinden ve dostlarından özür diledi. Lyra McKee, Kuzey İrlanda’nın Londonderry kentindeki protesto gösterilerini izlerken başından vurularak öldürülmüştü. McKee […]

Kuzey İrlanda’da Yeni IRA örgütü, Perşembe günü gazeteci Lyra McKee’inin öldürülmesinin sorumluluğunu üstlendi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre The Irish News gazetesine açıklama gönderen örgüt, 29 yaşındaki gazetecinin, ‘düşman güçlerin yanındayken’ vurulduğunu açıkladı. Yeni IRA, McKee’nin ailesinden ve dostlarından özür diledi.

Lyra McKee, Kuzey İrlanda’nın Londonderry kentindeki protesto gösterilerini izlerken başından vurularak öldürülmüştü. McKee öldürüldüğü sırada bir polis aracının yanındaydı.

Gösteriler sırasında polis ve göstericiler arasında çatışma çıkmış, Derry Emniyeti polislere en az 50 molotof kokteyli atıldığını, maskeli ve silahlı bir kişinin de protestolar sırasında ateş açtığını söylemişti.

Kuzey İrlanda Emniyet Müdürlüğü, Lyra McKee’nin ölümüyle ilgili olarak ‘terör saldırısı’ soruşturması başlatıldığını açıklamıştı.

İngiltere Başbakanı Theresa May, McKee cinayetinin ‘şok edici ve akıl dışı’ olduğunu söylemiş ve gazeteci için “Büyük bir cesaretle görevini yaparken hayatını kaybetti” demişti.