birgün

26° AÇIK

DÜNYA 15.09.2021 12:29

Yeni kitapta sansasyonel iddia: ABD Genelkurmayı, Çin’e Trump güvencesi verdi

Washington Post’un deneyimli gazetecileri Bob Woodward ve Robert Costa’ın yakında yayımlanacak olan ‘Tehlike’ adlı kitabında dikkat çekici bir iddia göze çarptı. İddiaya göre ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, Donald Trump'ın başkanlığının son döneminde Çinli mevkidaşı Li Zuocheng’i iki kez aradı ve Trump’ın fevri adımlarına karşı güvence verdi.

Yeni kitapta sansasyonel iddia: ABD Genelkurmayı, Çin’e Trump güvencesi verdi

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley'in, Donald Trump'ın başkanlık koltuğunu bırakmamak için görevinin son haftalarında Çin'e savaş açabileceği endişesi ve olası fevri adımları konusunda iki kez Çin Genelkurmay Başkanı Li Zuocheng'e teminat verdiği iddia edildi.

Washington Post’un deneyimli gazetecileri Bob Woodward ve Robert Costa tarafından yazılan ve yakında yayına çıkacak olan ‘Peril’ (Tehlike) adlı kitabın ortaya çıkan bazı kısımlarında, Milley'in 30 Ekim 2020 ve 8 Ocak 2021'de olmak üzere iki kez Çinli mevkidaşı Li'yi aradığı ve iki devlet arasında savaşın çıkmasına izin vermeyeceklerini söylediği ileri sürüldü.

Milley'in ilk görüşmesinde bir saldırı durumunda mevkidaşını önceden uyaracağına dair söz verdiği iddia edilen kitapta, “Milley, 'General Li, Amerikan hükümetinin istikrarlı olduğu ve her şeyin yoluna gireceği konusunda sizi temin ederim. Size saldırmayacağız veya size karşı herhangi bir kinetik operasyon yürütmeyeceğiz' dedi” ifadesine yer verildi.

Milley'in ikinci telefonunun ise ABD Kongresi’ne 6 Ocak’ta Trump taraftarlarınca yapılan baskın sonrasında Çin’de oluşan endişeyi giderme amacı taşıdığı belirtiliyor.

Bu görüşmede ise Milley'in Li'ye, “Yüzde yüz istikrarlıyız. Her şey yolunda. Ancak demokrasi bazen böyle özensiz olabiliyor” dediği öne sürüldü.

BAZI TATBİKATLARI ERTELEMEYİ TAVSİYE ETTİ

Kitapta ayrıca Milley'in, Asya ve Pasifik bölgesinden sorumlu ABD Hint-Pasifik Komutanlığı’nı denetleyen amirali aradığı ve bazı askeri tatbikatları ertelemesini tavsiye ettiği ileri sürüldü.

Aynı kitapta Milley'in, üst düzey yetkililerden, Trump'ın nükleer silah kullanma emrini vermesi halinde kendisinin bu sürece müdahil olmasını sağlamaları için "yemin" etmelerini istediği iddia edildi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi de 6 Ocak olaylarından sonra Milley ile Trump'ın savaş çıkarmasını veya nükleer silah kullanma emri vermesini önlemek için "mevcut önlemler" hakkında konuştuğunu ve bu konuda güvence aldığını açıklamıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol