birgün

32° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 06.03.2021 09:21

Yeni normalleşmede A-101’den işçiye 12 saatlik mesai dayatması

Yeni normalleşmede A-101’den işçiye 12 saatlik mesai dayatması

Emek Servisi

Yeni normalleşme süreciyle birlikte A-101 marketler zinciri işçilerin sabah 07.30’dan akşam 20.00’ye kadar çalışmasını istedi. Mağaza Market-Sen’in aktardığına göre Diyarbakır, İstanbul ve Antalya’da A-101’de çalışan işçilerin sendikaya yazdığı mektuplarda işçiler kendilerine 12 saat mesai dayatıldığını belirtti.

Diyarbakır’dan gelen mektupta “12 saat çalışıp çocuklarımın yüzünü bile doğru düzgün göremeden yatmak zorundayım” ifadeleri yer aldı. İstanbul’dan mektup yollayan işçi ise “Sabah saat 07.00’de mağazada mıyız diye bizi kontrol ettiler. Pos cihazının fotoğrafını çekip yöneticilerin bulunduğu gruplara attık. 07.00’de mağazaya gelip akşam ancak 20.30’da mağazayı kapatıyoruz” dedi.

Antalya’dan gelen mektupta da “Pandemi sebebiylesayımız düştü. En yoğun mağazalardan biriyiz. Bizi 07.00’de çağırıyorlar. Raf düzenleyeceğiz, ürün sayacağız, sevkiyat bekleyeceğiz. Eve gidişimiz geceyi bulacak” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol