birgün

27° AÇIK

SİYASET 06.12.2019 00:56

Yeni partilerde eski HDP’liler

Babacan ve Davutoğlu’nun partilerine HDP’li eski milletvekillerinin geçme ihtimalini değerlendiren parti yönetimi, “Muhafazakârlar teklif alıyor. Kitleleri peşinden sürükleyecek kişiler değil” değerlendirmesi yaptı. Müslüm Doğan, “HDP, dört yandan kuşatılmış durumda” dedi

Yeni partilerde eski HDP’liler

HÜSEYİN ŞİMŞEK huseyinsimsek@birgun.net

AKP’li eski siyasetçiler Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun yeni kuracakları partilerde geçmişte HDP’de siyaset yapan isimlerle temas halinde olmaları, HDP yönetiminin de gündeminde. Bu konuyla ilgili “Kitlelerimizin bu oluşumlara gitmelerine olanak yok” değerlendirmesi yapıldı.

Yeni yıla kadar kuruluş sürecinin tamamlanması beklenen iki yeni siyasi partiye katılacaklar arasında HDP’li eski milletvekilleri Altan Tan, Müslüm Doğan ve Mehmet Ali Aslan’ın isimleri geçiyor. Bu isimlerin yanı sıra HDP’nin mevcut milletvekili ve Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Nimetullah Erdoğmuş’un ağabeyi Abdulbaki Erdoğmuş’un da yeni oluşumlardan birinde görev alabileceği öne sürüldü. Erdoğmuş’un Abdullah Gül’e olan yakınlığı nedeniyle Babacan’ın ekibinde yer alacağı konuşuluyor. Bu gelişmeler HDP yönetimi tarafından da değerlendirildi.


BAKANLIK YAPMIŞTI

Edinilen bilgiye göre, HDP yönetimi, kamuoyunun gündemindeki isimlerden Müslüm Doğan’ın 7 Haziran 2015 seçimlerinin ardından oluşturulan geçici hükümette Bakan olarak görev aldığını anımsattı ve Doğan’ın bu nedenle o dönem Başbakan olan Ahmet Davutoğlu ile birlikte hareket edebileceği ifade edildi. Alevi kitleleri temsilen HDP’ye katılan Doğan’ın bu kesim üzerindeki etkisini Davutoğlu’nun partisinde sürdüremeyeceği görüşü öne çıktı. Davutoğlu’nun Başbakan olduğu dönemde Kürt coğrafyasında yaşanan çatışmalar ve 10 Ekim Ankara Katliamı’nın ardından “Oylarımız bir parça arttı” sözlerinin Kürt kamuoyunda unutulmadığı vurgulandı.

Bir dönem HDP’de siyaset yapan muhafazakâr isimlere de bölgedeki Kürt seçmeni etkileyebileceği umuduyla teklif götürüldü. Bu isimler arasında yer alan Altan Tan’ın geçen yıl yapılan seçimlerde Saadet Partisi’nden aday olması ve istenilen oyu alamamasının, “kitleleri etkileyemeyeceğini” gösterdiği ifade edildi.

HEDEFTE KORUCULAR DA VAR

Son seçimlerde aday gösterilmemesinin ardından HDP çatısı altında siyaset yapmaya son veren Mehmet Ali Aslan da “karşılığı olmayan isim” olarak değerlendirildi. Aslan hakkında Batman ve Mardin il örgütlerinden yapılan, “Aday olamadıktan sonra çalışmaların tamamından çekildi ve bizimle iletişimini kesti” açıklamalarının parti tabanı tarafından kabul gördüğü belirtildi. HDP Genel Merkez yönetimi, yeni siyasi partilerin etkinliğini yitiren muhafazakâr isimlerin yanı sıra aşiret ve korucular üzerinde etkinliği olan eski AKP’li isimlerle de yakın temasta olduğunu tespit etti.

‘KURUCULAR ARASINDA OLMAYACAĞIM’

Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşmeye ilişkin ayrıntıları BirGün’e anlatan Müslüm Doğan, “Şu anda parti programı hazırlanıyor. Ben de kendi açımdan programda yer alması gerektiğini düşündüğüm hususları sıraladım. Kürtçenin anadil olarak kabul edilmesi gerektiğini, cemevlerinin ibadethane olması gerektiğini vurguladım. Bu belirttiklerimin programda olup olmayacağını ilerleyen günlerde göreceğiz. Ancak o partinin kurucular kurulunda yer almayacağım” dedi.

‘HDP KUŞATMA ALTINDA’

Doğan, HDP ile ilgili olarak da “HDP, şu an dört bir yandan kuşatılmış durumda ve biliniyor ki Türkiye’de bu kadar kuşatma varken etkin siyaset yapmak çok zor oluyor. Kurucu üyesi olduğum HDP’nin şu an etkili bir siyaset yürütüp yürütmediği konusunda değerlendirme yapmam doğru olmaz. Çünkü artık o partinin bir milletvekili değilim” diye konuştu.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız