birgün

18° AÇIK

GÜNCEL 17.03.2017 13:55

Yeni Şafak yazarı: "FETÖ, insanların telefonlarına ByLock bulaştırdı"

Yeni Şafak yazarı: "FETÖ, insanların telefonlarına ByLock bulaştırdı"

Hükümete yakın Yeni Şafak gazetesi yazarı Yusuf Kaplan’ın, medyaya yönelik ByLock operasyonuna ilişkin “FETÖ'yle ilgisi olmayan insanların telefonlarına bylock bulaştırdı” diye yazması dikkat çekti.

Fethullah Gülen’e yönelik övgüleriyle bilinen Yusuf Kaplan, bugünkü “FETÖ kumpasına kurban gidenlerin mağduriyetleri giderilmeli” başlıklı yazısında, “15 Temmuz saldırısı püskürtüldü ama FETÖ, saldırısını, iğrenç yöntemlerle sürdürmeye devam ediyor” dedi.

Medyaya yönelik ByLock operasyonu gündemdeyken Yusuf Kaplan, “FETÖ'yle ilgisi olmayan insanların telefonlarına bylock bulaştırdı; pek çok insanı bir anda bylock'tan ötürü içeri attırdı, işlerinden ihraç ettirdi: Amaç, masum insanlara zulmetmek ve böylelikle Erdoğan'ın altını oymaktı!” diye yazdı.

Yusuf Kaplan, “Referanduma giderken FETÖ'yle ilgisi olmayan, FETÖ'nün yanından yöresinden geçmeyen mazlumlara bir Müslüman olarak vicdanen sahip çıkmak ve FETÖ'nün kumpasını çökertmek zorundayız” diye ekledi. “Burada temelde iki tür mağduriyet söz konusu” diyen Yusuf Kaplan şöyle devam etti:

“FETÖ'YLE HİÇ BİR İLİŞKİSİ OLMAYAN İHRAÇLARDAN SÖZ EDİYORUM”

“Birincisi: FETÖ ile hiçbir irtibatı olmadığı halde banka hesabından dolayı ihraç olanlar gibi.

Bu mağduriyetleri yaşayanlar kısmen daha şanslı; çünkü eğer tek kriterden dolayı ihraç olmuşlarsa adlî bir süreç yaşamıyorlar. Kurulacak komisyonda muhtemelen aklanıp görevlerine geri dönecekler.

İkinci ve asıl mağduriyet ise biraz karmaşık: Bu tür ihraçların büyük bölümü bylock sebebi ile gerçekleşti. Bu grupta olanların belli bir bölümü ihraç olmakla kalmıyor aynı zamanda gözaltı ve tutukluluk yaşıyor. Bunların bir kısmı şu an halen tutuklu.

Burada iftiraya dayalı ihbarlar ve kumpaslar nedeniyle ihraç edilen, FETÖ'yle hiç bir ilişkisi olmayan ihraçlardan söz ediyorum sadece.”

“CEP TELEFONLARINDAKİ IP ÇAKIŞMASINDAN DOLAYI…”

“Cep telefonlarındaki IP çakışmasından dolayı Bylock kullanmadığı halde kullandı görünen çok sayıda insan var” iddiasını ortaya atan Yusuf Kaplan, şöyle devam etti:

“İkinci el telefonlar, başkasına verilmiş hatlar, başkası adına açılmış hatlar da yine Bylock mağduriyetlerine yol açabiliyor. Gerçek bylock mağdurlarının dikkatle araştırılması gerekiyor. Hatta büyük kısmı savcılıklara gidip suç duyurusunda bulunmak suretiyle bu incelemeleri başlatma yoluna gidiyor. Fakat Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerde savcılar bu başvuruları kabul etmiyor. Kabul edilse bile sonucun gelmesi çok zaman alıyor. Bylock'ta hatalar olduğu konusunu bizzat Başbakan, İçişleri Bakanı ve birçok uzman gündeme getirmişti.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol