birgün

18° AÇIK

BİRGÜN EGE 14.09.2020 16:16

Yer altı su kullanımının artması obruk oluşumlarını artıracak!

Denizli'nin Çivril ilçesindeki bir ay çekirdeği tarlasında 10 metre çapında 5 metre derinliğinde obruk oluşması sonrası hazırlanan raporda, “Yer altı su kullanımının artması ve su seviyesinin düşmesine bağlı olarak obruk oluşumlarında artma olabileceği düşünülmektedir” denildi.

Yer altı su kullanımının artması obruk oluşumlarını artıracak!

BİRGÜN EGE

Denizli İli Çivril ilçesi Yakacık Mahallesi Elmalı mevkiinde geçtiğimiz günlerde çökme sonucu Süleyman Çetin'e ait ay çekirdeği ekili tarlada 10 metre çapında 5 metre derinliğinde bir obruk meydana geldi. Yaşanan olay sonrası Pamukkale Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü ve Jeoloji Mühendisleri Odası Denizli Şubesi tarafından oluşturulan bir ekip tarafından yerinde inceleme yaparak bir rapor hazırladı.

Prof. Dr. Mehmet Özkul, Doç. Dr. Barış Semiz ve Dr. Öğr. Üyesi Suat Taşdelen’in hazırladığı raporda; yeraltı sularının denetimsiz kullanılmasına dikkat çekerek, “Yakacık obruğu kiltaşı-killi kireçtaşı ve marnlarla temsil edilen Neojen yaşlı göl istifinin üst kısmında meydana gelmiştir. Obruğun meydana geldiği nokta, Baklan-Çivril Grabeni’ni KB’dan sınırlayan KD-GB uzanımlı verev atımlı faya çok yakındır. Obruk oluşan alanda özel şahısların ve DSİ’nin sondaj kuyuları bulunmaktadır. Yörede yıllar içinde yeraltı su seviyesinin düştüğü yerel halk tarafından dile getirilmiştir. Sonuç olarak Yakacık obruğu, fay zonuna yakın bir noktada, Neojen yaşlı gölsel kireçtaşlarında gelişmiştir. Obruk oluşumuna yeraltında çözünmeye bağlı gölsel kireçtaşlarında gelişmiş olan yeraltı boşluğunun tavanının çökmesi neden olmuştur. Yöredeki sondajlardan yapılan yeraltı suyu çekiminin de obruk oluşum sürecini hızlandırdığı düşünülmektedir" denildi.

Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: "Jeoloji Mühendisleri Odası Denizli Şubesi olarak uyarıyoruz… Yer altı su kullanımının artması ve su seviyesinin düşmesine bağlı olarak obruk oluşumlarında artma olabileceği düşünülmektedir. Bölgedeki tarımsal faaliyetler için yeraltından çekilen toplam su miktarının hızla azaltılması ve denetim altına alınması gerekmektedir."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız