birgün

2° KAPALI

Yerel seçimleri muhalefet partisi kazandı, Tayvan Lideri genel başkanlıktan istifa etti

Tayvan'da yerel seçimlerde muhalefetteki Milliyetçi Parti toplam 21 büyük şehir, vilayet ve kent belediye başkanlıklarının 13'ünü elde etti ve yerel seçimlerde üstünlük sağladı. Tayvan Lideri Tsai Ing-wen, sonuçların ardından iktidardaki Demokratik İlerici Parti Genel Başkanlığı'ndan istifa etti.

DÜNYA 26.11.2022 21:24
Yerel seçimleri muhalefet partisi kazandı, Tayvan Lideri genel başkanlıktan istifa etti
Abone Ol google-news

Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Tayvan'da yerel seçimlerde muhalefetteki Milliyetçi Parti (Koumintang/KMT), iktidardaki Demokratik İlerici Parti'ye (DPP) üstünlük sağladı.

Merkezi Seçim Komisyonu'nun ilan ettiği geçici sonuçlara göre, KMT, toplam 21 büyük şehir, vilayet ve kent belediye başkanlıklarının 13'ünü elde ederken iktidardaki DPP, 5 koltuk kazanabildi. İki vilayette bağımsız adaylar bir kentte ise Tayvan Halk Partisi (TPP) ipi göğüsledi.

AA'nın aktardığına göre KMT, Ada'daki müstakil yönetime sahip 6 büyük şehirden başkent Taipei, Yeni Taipei, Taoyuan ve Taichung'u kazanırken iktidar partisinin adayları yalnızca Tainan ve Kaohsiung'da koltuklarını koruyabildi.

KMT adayları, ayrıca, merkeze bağlı yönetilen 11 vilayet ve 2 kentteki yarışlarda DPP adaylarına üstünlük sağladı. Parti merkeze bağlı vilayetlerden 7'sini elde ederken DPP 3 vilayeti, bağımsızlar 1 vilayeti ve TTP de bir kenti kazandı.

Fucien eyaletine bağlı olduğu kabul edilen deniz aşırı vilayetlerden Kinmen'i bağımsız aday ve Lienchiang'i ise KMT adayı kazandı.

DPP'nin kazandığı belediyeler Ada'nın güney kıyısındaki dar bir şeritte sınırlı kaldı.

KMT'nin, ayrıca seçimde yarışan bağımsız adayın vefatı nedeniyle 18 Aralık tarihine ertelenen merkeze bağlı Chiayi kentindeki belediye başkanlığı yarışında da avantajlı görülüyor. Bu seçimi de kazanırsa parti 22 belediyenin 14'ünü elde etmiş olacak.

Seçimlerle yapılan referandumda seçmen yaşının 20'den 18'e düşürülmesini öngören anayasa değişikliği seçmenler tarafından reddedildi.

TAYVAN LİDERİ GENEL BAŞKANLIĞI BIRAKTI

Tayvan Lideri Tsai Ing-wen, DPP'nin yerel seçimlerdeki başarısız performansı nedeniyle partisinin genel başkanlığından istifa etti.

Tsai, DPP merkezinde yaptığı açıklamada, genel başkan olarak partinin yerel seçimlerde aldığı başarısız sonuçların sorumluluğunu üstlenmek zorunda olduğunu belirtti.

DPP'nin yerel yönetim düzeyinde siyasi atmosferi değiştirmediğini ve halkın beklentilerine yanıt veremediğini ve nitelikli adaylar çıkaramadığını vurgulayan Tsai, bu yüzden 2020'de liderlik ve parlamento seçimlerinde kaydettiği başarıyı yineleyemediğini ifade etti.

LİDERLİKTEN İSTİFA ETMESİ BEKLENMİYOR

Genel başkanlıktan istifa eden Tsai'nin, Tayvan liderliğini bırakması beklenmiyor. 2024'te yapılacak seçimde dönem sınırlaması nedeniyle aday olamayacak Tsai'nin, seçimlere 14 ay kala, süresi dolana kadar görevini sürdüreceği öngörülüyor.

22 milyon nüfuslu Tayvan'da genel seçimler ve yerel seçimler 4'er yıl arayla yapılıyor. Tayvan liderinin ve meclis üyelerini belirleyecek genel seçimler, 2024'te yapılacak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol