İhracatçılara verilen yeşil pasaport için EYT düzenlemesi yapıldı. Buna göre, yeniden işe giren EYT’li çalışan, yeşil pasaportunu kaybetmeyecek.

Yeşil pasaporta EYT ayarı
Fotoğraf: AA

Yeşil pasaporta sahip özel şirket yöneticileri ve çalışanları, EYT’den emekli olup yeniden çalışmaya başlarlarsa pasaport haklarını kaybetmeyecekler.

Milliyet'in haberine göre, Ticaret Bakanlığı’nın konuyla ilgili yazısında, ihracat tutarı belirli bir sınırın üzerinde olan şirketlerin sahip, ortak, yetkilileri ve çalışanlarına, hususi damgalı (yeşil) pasaport verildiği hatırlatılarak, EYT yasasından yararlanan şirket personelinin de bu açıdan incelendiği belirtildi.

Buna göre, EYT kanunu kapsamında emekliye ayrılan kişiler, ihracatçı firmanın sahibi ya da ortağı değilse ve yeşil pasaportunu “firma çalışanı” olarak almışsa, emeklilik için işten çıkış yapmaları halinde pasaport hakkını yitirecek.

 Ancak firmaların hususi damgalı pasaport kontenjanından yararlanan kişiler, işten ayrılmalarını takip eden üç iş günü içerisinde yeniden aynı firmada işe başladıklarını ispat ederlerse, pasaportlarını iade etmesine gerek kalmayacak, pasaportlar kullanıma açık kalacak.