Emek ve Özgürlük İttifakının seçimlerdeki çatı partisi Yeşiller Sol Parti, Ankara'da gerçekleştirdiği toplantıyla milletvekili adaylarını tanıttı. Adaylar, kamuoyuna "Birlikte değiştireceğiz" sloganı ile tanıtıldı.

Yeşil Sol Parti adaylarını tanıttı: Birlikte değiştireceğiz
Fotoğraf: MA

Emek ve Özgürlük İttifakı’nın seçimlerdeki çatı partisi olan Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Ankara'da düzenlediği toplantıyla 14 Mayıs seçimlerinde yarışacak milletvekili adaylarını kamuoyuna tanıttı. 

Dün (11 Nisan) Ankara’da bulunan İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Genel Merkezi’nde düzenlenen lansman etkinliğine, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri Çiğdem Kılıçgün Uçar ve İbrahim Akın, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Emek ve Özgürlük İttifakı’nda yer alan partilerin temsilcileri, sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı. 

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre, aday tanıtım toplantısında konuşan Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, halklarla birlikte mücadele edeceklerini belirterek, "Yeşil Sol Parti çatısı altında, bilge ağacın altında tarihsel sorumluluğunu 14 Mayıs’ta bahara açılmak için kuracağımıza inanıyoruz" dedi. 

Toplantının yapıldığı salona, partinin seçim sloganı “Buradayız, birlikte değiştireceğiz” yazılı pankartlar ve Yeşil Sol Parti Kadın Meclisi’nin seçim sloganı “Dîsa jin, dîsa jiyan” yazılı pankartlar asıldı.

SANCAR: DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM ELLERİMİZDE

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, "Bütün baskılara her türlü oyuna karşı buradayız dimdik ayaktayız. Bu da bütün zalimlere dert olsun" diyerek sözlerine başladı. 

Sancar, özetle şöyle konuştu: HDP hakkında kapatma davası açıldığında, bizler seçeneksiz bırakmayacağız dedik, çalışmalarımızı başlatmıştık, yolumuzu inşa etmeyi kafamıza koymuştuk. İşte şimdi buradayız Yeşil Sol’dayız bütün oyunlara rağmen dimdik ayaktayız. Sizlerle birlikteyiz biliyoruz değişimin gücü bizlerin elindedir, geleceği özgürlük ve eşitlik üzerine kurmanın sorumluluğu bizlerin omuzlarındadır. Bu sorumluluğu ve görevi asla mahkemenin inisiyatifine ve iktidarın insafına bırakamazdık. Nitekim bırakmadık. İşte tüm oyunlara karşı yolumuzu inşa ettik. Şimdi yol yeşil sol. Bugünlere direnerek geldik bedel ödeyerek yürüdük bu büyük ve güçlü mirası bedel ödeyerek bugünlere taşıyan bizlere emanet eden bütün yoldaşlarımızı buradan minnetle sevgiyle selamlıyorum. Emanetiniz halkın emin ellerindedir. Hiçbir şüpheniz olmasın. Şu an siyasi rehine olarak tutulan bütün yoldaşlarımız, mücadele arkadaşlarımızla, demokratik muhalefetin bütün bireyleriyle gruplarıyla özgür günlerde buluşmamız çok yakındır. Bunun için hepimiz irademiz ve gücümüzü en geniş şekilde ortaya koymaya hazırız, yürüyüşümüz bu amaçla büyüyerek devam ediyor. Özgür günler yakındır, burada buluşacağız buradan sesleneceğiz geleceği yürüyerek birlikte omuz omuza mutlaka inşa edeceğiz. Özgür günlerde buluşacağız, az kaldı, buluşmaya az kaldı.

"KENETLENMENİN ZAMANI"

Aday belirleme süreci hepimizin bildiği gibi kolay değil. En ideali yakalamak kolay değil, herkesi tatmin ve memnun etmek kolay değil. Ama biz elimizden geleni, en geniş mutabakatı oluşturmak için gerekenleri yapmaya çalıştık ve bu yöntemde de başarılı olduğumuza inanıyorum. En geniş mutabakat ile listemizi belirledik, adaylarımızı tespit ettik. Şimdi bütün adaylarımızla burada karşınızda olacağız. Aday belirlerken, eksikliklerimiz olmadı mı? Oldu. Memnuniyetsizlikler de bu sürecin doğasında var. Onu da biliyoruz. Eğer eksikler varsa bunları tamamlamanın yolu mücadelede kenetlenmektir, Her türlü eksikliği ancak sahada mücadeleyi büyüterek giderebiliriz. Doğruları daha da ileriye taşımak ortak mücadelede kenetlenmekle mümkündür. Küskünlüklere yer yok bu gelenekte. İsimler üzerinden spekülasyonlara yer yok bu gelenekte, burada buluşan herkes demokratik dönüşümün iradesini taşımaya aday olarak gelmektedir. Bu inançla gelmektedir, bu inançla gelmektedir, bu kararlılıkla yürüyecektir. Şimdi bu tartışmaları geride bırakmanın zamanı. Şimdi ileriye hep birlikte kararlılıkla bakmanın zamanı, şimdi mücadelede omuz omuza bütün eksikliklerimizi tamamlayarak, bu büyük mirası daha da güçlendirerek bizden sonraki kuşaklara teslim etmenin zamanı.

"HEDEFİMİZ ORTAK MÜCADELEMİZ BİRLEŞİK"

Değişimin gücü ve dönüşümün güvencesi olacağız, geleceği biz kuracağız. Bu herkes tarafından böyle bilinsin geleceği biz kuruyoruz hedefimiz ortak mücadelemiz birleşiktir. Bizler kimliklerin inançların kültürlerin kendileri olarak var olabilecekleri bir temsiliyet oluşturmaya çalışıyoruz. Herkes kendi olarak var olacak. Herkes kendi diliyle konuşacak, herkes kendini temsil edecek, kimse başkası adına konuşmayacak, çoğulculuğa verdiğimiz anlam budur. Listelerimizi oluştururken de bu ilkeyi esas aldık. Çoğulculuk bizim en temel ilkemizdir bu ilkeyi en ideal noktaya taşımak için çaba içinde olduk. Burada da eksiklikler olabilir ama eksiklikleri tamamlamanın yeri kulislerde bu konularda dedikodular veya anlamsız tartışmalar yürütmek değil, mücadelede en samimi ve kararlı şekilde buluşmak ve ileriye doğru yürütmektir. Kendimize inanalım, güvenelim, kararlılıkla, inançla yürüyelim, yolumuz açık olsun."

UÇAR: BİRLİKTE KAZANACAĞIZ

Söz alan Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, 'Üçüncü Yol' ile güçlü bir mücadele yürüttüklerini ifade ederek "Barajı yıkarak meclislere girdik dönem dönem ittifaklar kurduk, ama şimdi Türkiye siyasetine bizleri yok, emekçileri kadınları, gençleri yok sayan Türkiye’deki bütün kimlikleri reddeden iktidara karşı yeni bir şey kurmaya geldik. Yolumuz üçüncü yol, sizlerle birlikte yolumuzun yoldaşları çok çok güçlü, hepinizin emeğine sağlık, sizinle birlikte güçlüyüz, sizinle birlikte kazanacağız" şeklinde konuştu. 

AKIN: OYUNU BOZMAK İÇİN YOLA ÇIKTIK

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın da iktidarın oyunlarına karşı yola çıktıklarını vurgulayarak, "Çok heyecanlıyız burada, 6 ay önce Yeşil Sol Partinin kongresini yaptık. Bu kongrede, bu ceberrut saray ve tek adam rejiminin her türlü oyununu bozmak için bir irade beyan ettik. O irademizin sloganı buradayız birlikte değiştireceğiz idi. Şimdi her türlü oyunu bozmak için bizi yargı sopasıyla seçeneksiz bırakmak isteyenlere karşı işte Yeşil Sol Parti burada" diye konuştu. 

BULDAN: ASLA DİZ ÇÖKMEYECEĞİZ 

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, tutuklu siyasetçileri selamlayarak, şöyle konuştu: “Bu maratona bizimle çıkmaya, bu mücadeleyi bizimle birlikte yürütmeye adanan sevgili adaylarımız, bizleri izleyen değerli halkımız, her ne kadar burada olmasalar da yürekleriyle bizimle birlikte olan cezaevlerinde rehin tutulan, Selahatin Demirtaş’ları Figen Yüksekdağ’ları Gültan Kışanak’ları, Leyla Güven’leri, Ayla Ata Akat’ları Selçuk Mızraklı’ları, Bekir Kayaları ismini sayamadığım yüzlerce arkadaşımız buradan sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Hepiniz hoş geldiniz. Sevgili arkadaşlarım, uzun bir yola çıktık sizlerle birlikte değiştirmek, dönüştürmek için bu mücadeleye hep birlikte omuz verdik, bu yola hep birlikte çıktık. 

21 yıllık AKP-MHP iktidarının bu ülkede Kürtlere, Alevilere, kadınlara, muhalifim diyenlere, AKP gibi düşünmeyenlere, AKP’nin yolunda yürümeyenlere nasıl bir zorluk ve zorbalık çektirdiklerini hep birlikte gördük yaşadık deneyimledik. Şunu ifade etmek isterim ki her türlü zor ve zorbalık karşısında baskı ve şiddet karşısında cezaevlerine tıkılmamıza rağmen, katledilmemize rağmen, sürgünlere gönderilmemize rağmen asla taviz vermedik, diz çökmedik asla boyun eğmedik bundan sonra da ant içiyoruz ki AKP’nin karşısında asla diz çökmeyeceğiz, boyun eğmeyeceğiz, asla biat etmeyeceğiz.

"EN İYİ MUHALEFET İÇİN YOLA ÇIKIYORUZ"

Biz öyle bir gelenekten geliyoruz ki yıllarca inkar edildik, yıllarca yok sayıldık, Dilimiz yok sayıldı kültürümüz inkar edildi, kimliğimiz yok sayıldı. Arkadaşlarımız bu mücadele uğrunda yaşamını yitirdi, sürgünlere gitti, cezaevlerinde girdi. Ama şunu da biliyoruz ki direnmekten mücadele etmekten başka hiçbir koşulumuz ve alternatifimiz yok. Ben eminim ki şu gördüğüm kadro ve bileşen Yeşil Sol Parti olarak en iyi muhalefeti yapmak için yola çıkacak. 

Yeşil Sol farkını ortaya koyacak parlamentoda en büyük kadın temsiliyetini bizim partimiz göstereceğiz, diğer partilere bakıyoruz en yüksek oran yine bizde, kadın temsiliyeti bizde olacak. Çünkü Yeşil Sol demek, HDP demek, HDP’nin fikriyatı Yeşil Sol’da devam edecek. Bu dönem yüzde 45 olarak girdik, bir dahaki dönem yüzde 45 oranı erkekler için uygulanacak. Ben bir kez daha hepimize yol arkadaşlarıma başarılar diliyorum."

Etkinlik, 27’nci Dönem milletvekilleri sahneye davet edildi. Yeşil Sol Parti’nin 81 il milletvekili adayları kent kent sahneye davet edilerek tanıtıldı. Etkinlik, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.