birgün

11° PARÇALI BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 03.07.2021 15:23

Yeşilçam'ın usta ismi Kartal Tibet son yolculuğuna uğurlandı

Yeşilçam'ın usta ismi yönetmen ve senarist Kartal Tibet, Zincirikuyu Mezarlığı'nda düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Yeşilçam'ın usta ismi Kartal Tibet son yolculuğuna uğurlandı

Yeşilçam'ın usta yönetmen, senarist ve oyuncusu Kartal Tibet son yolculuğuna uğurlandı. Uzun zamandır çeşitli sağlık sorunları nedeniyle sıkıntı yaşayan ve g1 Temmuz günü hayatını kaybeden usta sanatçı için Zincirikuyu Mezarlığı'nda cenaze töreni düzenlendi.

Törene, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız"nın yanı sıra yakınları, sevenleri ve sanatçı dostları da katıldı. Cenazede Kartal Tibet'in oğlu, Kanat, kızı Kumru, ve üvey oğlu Civan Canova taziyeleri kabul etti. Törenin ardından Kartal Tibet'in cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.

kartal-tibet-son-yolculuguna-ugurlandi-894839-1.

Zincirlikuyu Mezarlığının içindeki Zincirlikuyu Camii avlusunda düzenlenen cenaze törenine katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Tiyatro ve sinema dünyasının en önemli sanatçılarından birini maalesef kaybettik." dedi. Kartal Tibet'in iyi bir tiyatrocu, sinema oyuncusu, yönetmen ve yapımcı olarak örnek bir karakter olduğunu dile getiren Ersoy, "Bundan sonra bize düşen sanatçımızın isminin kalıcı hale gelmesi için bakanlık olarak ailesiyle birlikte elimizden geleni yapmak." ifadesini kullandı.

kartal-tibet-son-yolculuguna-ugurlandi-894840-1.

Bakan Ersoy, "Örnek sanatçılarımızı maalesef yıllar geçtikçe birer birer kaybediyoruz, önemli olan onların anısını yaşatarak yeni sanatçıları sanat dünyamıza kazandırmak. Allah rahmet eylesin, ailesine sabırlar diliyoruz. Bugün kendisini son yolculuğuna uğurluyoruz. Sonrasında da ailesiyle görüşüp anısını yaşatmak için bize düşen onların planladıkları şeyler varsa biz de bakanlık olarak elimizden gelen desteği gösteririz." değerlendirmesini yaptı.

Hülya Koçyiğit ise sanatçıya gösterilen ilgi ve sevgi için teşekkür ederek, "Türk halkı onu çok sevdi. Sadece aktör olarak değil, yönetmenlik yaptığı filmlerle de." diye konuştu. Sanatçıların her zaman anılması gerektiğinin altını çizen Koçyiğit, "Tabii ki eserleriyle anılmalı, onun da bize armağan ettiği çok güzel filmler var. O filmlerle sonsuza kadar yaşayacağına inanıyorum." ifadesini kullandı.

kartal-tibet-son-yolculuguna-ugurlandi-894841-1.