birgün

26° PARÇALI AZ BULUTLU

SİYASET 08.01.2020 13:59

YHT’deki sürgün skandalı TBMM gündeminde

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, YHT’deki sürgün skandalını Meclis gündemine taşıdı. Çakırözer, " Bu nasıl bir hukuksuzluk?" diye sordu

YHT’deki sürgün skandalı TBMM gündeminde

BirGün Ankara

Bir AKP Eskişehir milletvekilinin danışmanının Ankara – Eskişehir Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattında bilet bulamayınca dört kadın çalışanın sürgün ettirildiği iddialarını CHP Milletvekili Utku Çakırözer TBMM gündemine taşıdı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi sunan Çakırözer, “YHT Yolcu Taşımacılığı Müdürlüğü’nün 13 Kasım 2019 tarihli yazısına istinaden çalışanlara soruşturma açıldı. Soruşturmada 4 kadın çalışana ‘VIP gişede görevli bulunduğunuz esnada Eskişehir AKP milletvekilinin bilet talebi oldu mu? Olduysa tarafınıza hangi kanaldan ulaştı. Bilet taleplerini neden gerçekleştirmediniz? Aranızda ne tür bir diyalog yaşandı?’ soruları yöneltildi” dedi.

AKP'li milletvekilinin danışmanına bilet temin etmedikleri için açılan soruşturma ve sorgu işleminin ardından çalışanların başka birimlere sürgün edildiğini ifade eden Çakırözer, “Bu hukuksuz uygulamaya son verilmesi çağrısı yaptık. Sürgün kararının kamuoyuna yansıması ve tepki çekmesinin ardından Devlet Demiryolları yönetimi bu kararı kaldırdı, çalışanların eski görev yerlerine dönmesi yönünde talimat verdi. Ortada resmi bir yazı var. Ancak bu yazı da uygulamadı” dedi.

HER GÜN 100 KİLOMETRE

Demiryolları yönetiminin kararı ile Eskişehir’de bir başka kadın demiryolu çalışanının da Bilecik’in Bozüyük ilçesine sürüldüğü ve bu yüzden her gün kendi imkanları ile toplam 100 kilometre yolu gidip gelmeye mecbur bırakıldığını belirten Çakırözer, “İki çocuklu çalışana bu yaşatılan büyük bir mağduriyet. Buna da bir an önce son verilmesi gerek” ifadelerini kullandı.

İADEYİ KİM ENGELLİYOR?

Yaşanan hukuksuzluğun iki haftayı aşan süredir devam ettiğini belirten Çakırözer, “Genel Müdürlüğün sürgün kararını geri alan yazısı neden uygulanmıyor? Çalışanlar hakkında başka bir soruşturma varsa, göreve iadeye ilişkin bu yazı nasıl yazıldı? Başka bir soruşturma yoksa, demiryollarının yönetiminin iade yazısının uygulanmasına kim engel oluyor? Geri dönüş kararının uygulanmasına iktidar vekilleri mi engel oluyor? Bu nasıl bir hukuksuzluk? Genel müdürlüğün yazısı uygulanmalı, çalışanlar eski görev yerlerine bir an önce dönmeli” dedi.

Çakırözer, Eskişehir YHT’deki sürgün skandalını Ulaştırma ve Altyapı Bakın Mehmet Cahit Turhan’a soran Çakırözer, önergesinde şu sorulara yer verdi:

“Eskişehir Yüksek Hızlı Tren Garı’nda VIP çalışanların başka birimlerde görevlendirilmelerinin gerekçesi nedir? Bir milletvekilinin danışmanının Ankara – Eskişehir hattında bilet bulamamasının yeni görevlendirme kararının gerekçesi olduğu doğru mudur? Doğruysa, çalışanlar hakkında açılan soruşturmanın gerekçesi nedir, soruşturma sonucunda alınan yeni görevlendirme kararı hangi gerekçeye dayandırılmıştır? Çalışanların hakkında başka bir gerekçe ile açılmış herhangi bir inceleme veya soruşturma var mıdır? Var ise gerekçeleri nelerdir, hangi kararlarla sonuçlanmıştır? Personelin eski görev yerlerine iadesine ilişkin karar alınmış mıdır? Alındıysa, neden uygulanmamıştır?”

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız