birgün

7° AZ BULUTLU

EĞİTİM 19.09.2019 23:37

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde şimdi de sinemaya sansür

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde şimdi de sinemaya sansür

DİLEK YEĞİN

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) yönetimi, öğrencilerin düzenleyeceği ‘Sinemada Cinsiyet ve Kimlik’ konulu film gösterimi haftasını yasakladı. Ma Vie En Rose, Boys Don’t Cry, Fat Girl, XXY ve Tomboy filmlerinin yer aldığı etkinlik ‘eşcinsellik kırmızı çizgi’ denilerek engellendi. Dört filmin de cinsellik ve şiddet ögeleri içerdiği gerekçesiyle gösterimi yasaklandı.

YTÜ Sinema Kulübü’nün bir üyesi benzer olaylarla yıllardır karşılaştıklarını belirtti. Etkinliklerin izinlerinin Spor, Kültür ve Daire Başkanlığı’ndan alındığını ve öğrenci kulüplerinin üzerinde genel bir baskı olduğunu ifade eden üye, “Sinemada Cinsiyet ve Kimlik haftasının daha önce de 'eşcinsellikle, dinsizlikle alakalı gösterimler yaptınız. Öğrencileri sapkınlığa teşvik ediyorsunuz’ yaklaşımıyla engellendiğini ve öğrencilere 'Eşcinsellik kırmızı çizgimiz, yarın siz yönetime gelirseniz bu filmleri gösterirsiniz' dendiğini anlattı.

AFİŞ TAKINTISI

Afişlerinin sürekli sansüre uğradığını anlatan kulüp üyesi, bir afişin kadın ve erkek yan yana olduğu halde “İki erkek yan yana” denerek astırılmadığını söyledi. Başka bir afişe kilise çizimi ve haç olduğu için ‘İdeolojimize ters’ denilerek yine izin çıkmadı. Şener Şen’in çıplak olduğu gerekçesiyle Çıplak Vatandaş’ın afişinin de sansürlendiğini anlatan üye, afişlerde sigara ve şarabın görünmesinin de yasak olduğunu belirtti.

Kulüp üyesi öğrenci, “Sansürün olduğu yerde sanattan bahsedilemeyeceğini düşünüyoruz. Bu zihniyeti ve otoriteyi de tanımıyoruz” diye konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız