Yılın ilk MGK toplantısı yarın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşecek. Toplantıda, Suriye ile 12 senenin ardından başlayan üst düzey temasın da gündeme gelmesi bekleniyor.

Yılın ilk MGK'si yarın toplanıyor: Suriye ile üst düzey temas masada

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Milli Güvenlik Kurulu (MGK) yılın ilk toplantısını yarın yapacak. Suriye ile 12 senenin ardından başlayan üst düzey temasın da MGK gündemine gelmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki MGK toplantısında, Irak ve Suriye'nin kuzeyinde yürütülen operasyonlar başta olmak üzere birçok stratejik bölgesel ve ulusal güvenlik konusunun ele alınması bekleniyor.

Pençe serisi operasyonlar başta olmak üzere 'terörle mücadele' konusunun toplantının önemli gündem maddelerinden biri olması öngörülüyor. Sınır güvenliği kapsamında yürütülen faaliyetlerin de toplantıda ele alınacak önemli başlıklar arasında yer alması ve yürütülen operasyonların toplantıda görüşülmesi planlanıyor.

TOPLANTIDA ELE ALINACAK DİĞER BAŞLIKLAR NELER?

Toplantıda ele alınacak bir diğer önemli konunun, Yunanistan'la Ege'de yaşanan sorun olacağı tahmin ediliyor. Bu kapsamda Ege, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz'deki gelişmelerin de değerlendirileceği toplantıda, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs'ın, Doğu Akdeniz'de uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının korunmasına yönelik çalışmaların görüşülmesi öngörülüyor.

Rusya-Ukrayna Savaşı'nın da ele alınması beklenen toplantıda, tahıl koridoruyla ilgili gelişmeler başta olmak üzere, Türkiye'nin barış için yürüttüğü çalışmalar, arabuluculuk ve kolaylaştırıcılık faaliyetleri ile insani yardım ve kalıcı ateşkes konularının görüşüleceği tahmin ediliyor.

Son dönemde İsveç'ten Türkiye'ye, Erdoğan'a ve Kuran'a yönelik eylemlerin ardından İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği başvuruları kapsamında gelinen son durumun da toplantıda ele alınması öngörülüyor.

(AA)