birgün

14° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 06.07.2021 20:29

Yıllık 2 binin üzerinde mezun veren şehir plancısı kadrosuna, 'sıfır' kişi alınacak

Yıllık mezun olan şehir plancısı sayısının 2000`in üzerinde olduğu şehir plancıları için bu yıl atama yapılmayacağına dikkati çeken TMMOB Şehir Plancıları Odası, yazılı bir açıklama yaparak duruma tepki gösterdi. Açıklamada, ihtiyacın ötesinde olan mezun sayısının azaltılması ve işsizlik oranının düşmesi konusunda çağrı yapıldı.

Yıllık 2 binin üzerinde mezun veren şehir plancısı kadrosuna, 'sıfır' kişi alınacak

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası, yazılı bir açıklama yayınlayarak, KPSS 2021-1 tercih kılavuzunun geçtiğimiz hafta içerisinde yayınlandığını, kılavuz içerisinde ataması yapılacak şehir plancısı sayısının ise "sıfır" olarak açıklandığını hatırlattı.

Şehir plancılarının kamu otoritesi tarafından görmezden gelinmesinin kabul edilebilir bir durum olmadığına dikkat çekilen açıklamada, “Çevre kirliliğinin arttığı, kentsel yaşamla ilgili sorunların her gün yakıcı biçimde kendini hissettirdiği, deprem, sel gibi doğal afetlerin sürekli kentlerimizi tehdit ettiği bir ortamda kamu kurumlarına şehir plancısı alımının "sıfır" olarak ilan edilmesinin hiçbir şekilde mantıklı bir açıklaması bulunmamaktadır” ifadelerine yer verildi.

Ülke ihtiyacının ötesinde olan mezun sayısının azaltılması ve işsizlik oranının düşmesi konusunda çabaların da devam ettiği vurgulanan açıklamada, “Bakanlıklar ve Belediyeler olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarını bu çağrımıza kulak vermeye davet ediyoruz” denildi.

Şehir Plancıları Odası tarafından yapılan yazılı açıklamanın tamamı şöyle:

“Bilindiği üzere KPSS 2021-1 Tercih Kılavuzu geçtiğimiz hafta içerisinde yayınlanmış olup bu kılavuz içerisinde ataması yapılacak şehir plancısı sayısı "sıfır" olarak açıklanmıştır. En temelde yaşanan mekân kalitesini artırmak, doğayı korumak, afetlere karşı dirençli yaşam alanları yaratmak gibi birçok kamusal hizmeti sunmak üzere eğitim alan şehir plancılarının kamu otoritesi tarafından görmezden gelinmesi kabul edilebilir bir durum değildir.

Çevre kirliliğinin arttığı, kentsel yaşamla ilgili sorunların her gün yakıcı biçimde kendini hissettirdiği, deprem, sel gibi doğal afetlerin sürekli kentlerimizi tehdit ettiği bir ortamda kamu kurumlarına şehir plancısı alımının "sıfır" olarak ilan edilmesinin hiçbir şekilde mantıklı bir açıklaması bulunmamaktadır. Bugün birçok belediyede yeterli sayıda şehir plancısından öte kadrolu şehir plancısı bulunmamaktadır. Aynı şekilde birçok kamu kurumunda şehir plancısı sayısı, ihtiyacı karşılamaktan çok uzaktır.

Kamu yararı doğrultusunda sağlıklı ve güvenli yaşam alanları yaratmak, doğa olaylarının afete dönüşmemesi için dirençli kentlerin planlanması, kamusal varlıkların korunarak gelecek kuşaklara aktarılması gibi daha birçok kamusal hizmeti sunmak üzere eğitim alan şehir plancılarının kamu otoritesi tarafından görmezden gelinmesinin, ülkemizin bu alanlarda yaşadığı sorunları derinleştireceği açıktır. Bu anlamda kamu yararını savunmayı en üst mesleki ilke olarak belirlemiş olan şehir plancılarının doğal olarak ağırlıklı biçimde istihdam edilmeleri gereken öncelikli alan kamu sektörüdür. Ancak son yıllarda kamuda şehir plancısı alım sayısı hızla düşmektedir. Buna karşılık sürekli açılan yeni bölümlerle mezun olan şehir plancısı sayısı sürekli artmakta, işsizlik şehir planlama meslek alanı adına kaçınılmaz ve her geçen gün şiddeti artan bir sorun haline gelmektedir.

‘İSTİHDAM ARTIRILMALI’

Şehir Plancıları Odası olarak kamu kurum ve kuruluşlarına yaptığımız her ziyarette, Türkiye Büyük Milleti Meclisi`nde Odamızın davet edildiği görüşmelerde ve Odamıza siyasi partilerce yapılan ziyaretlerde bir numaralı talebimiz istihdamın artırılması olmaktadır. Aynı şekilde Yüksek Öğretim Kurumu ile yürüttüğümüz görüşmelerde Şehir Planlama Meslek alanına yönelik temel başarı kriterinin getirilmesi, böylelikle ülke ihtiyacının ötesinde olan mezun sayısının azaltılması ve işsizlik oranının düşmesi konusunda çabalarımız devam etmektedir.

Doğal alanların hızla yok olduğu, kirliliğin artık yaşamı tehdit eder boyuta geldiği, kentsel rant yaratmak adına tarım alanlarının hızla yok edildiği ve bunun kendini gıda krizi olarak göstermeye başladığı, deprem ve sel gibi doğal afetlerin sürekli kendini can kayıplarıyla hatırlattığı, kentsel yaşam kalitesinin gelişmiş dünya ülkeleri ile kıyaslanamayacak boyutlarda geri olduğu ülkemizde yaşadığımız tüm bu sorunların kapsamlı ve bütüncül bir yöntemle çözümü için kamusal yarar odaklı planlı yerleşme politikalarına ihtiyaç vardır. Bu ihtiyacın giderilmesi, bu düşüncenin kamuda kurumsal hale gelebilmesi için de şehir plancılarının istihdam olanaklarının artırılması, nüfusa oranla tüm yerleşmelerde belli sayıda şehir plancısının istihdamının zorunlu hale getirilmesi gerekmektedir. Bu anlamda başta ilgili Bakanlıklar ve Belediyeler olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarını bu çağrımıza kulak vermeye davet ediyoruz."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol