birgün

22° AÇIK

BİRGÜN EGE 09.09.2019 12:36

Yılmazköy’de direnen köylülere JES şirketi dava açıyor

Aydın’ın Efeler İlçesi Yılmazköy Mahallesi’nde Jeotermal Elektrik Santralı kurmak için çalışma yapan Ken Kipaş Elektrik Üretim A.Ş adlı jeotermal firmasının izinsiz çalışmasına engel olan köylülere şirket tazminat davası açıyor

Yılmazköy’de direnen köylülere JES şirketi dava açıyor

AYCAN KARADAĞ

Aydın’ın Efeler İlçesi Yılmazköy Mahallesi Kanalyolu mevkiisi üzerinde Jeotermal Elektrik Santralı kurmak için çalışma yapan Ken Kipaş Elektrik Üretim A.Ş adlı jeotermal firmasının izinsiz çalışmasına engel olan köylülere şirket tazminat davası açıyor.

Kipaş Elektrik Üretim A.Ş adlı şirket aylardır Yılmazköylülerin adeta kâbusu olmuş durumda. Geçtiğimiz günlerde izinsiz bir şekilde Yılmazköy'de bulduğu jeotermal suyu borularla komşu İmamköy'de bulunan JES tesislerine götürmek için çalışmalarına köylüler engel olmuştu. Efeler Belediyesi ekipleri, İmar ve Şehircilik Müdürlüğünden kazı izni alınmadığını yolları iş makineleriyle kapatarak şirkete tutanak tutmuştu. Yaşanan gelişmelerin ardından direnen köylülere, JES şirketi tazminat davası açıyor. Şirket, köylüler hakkında çalışmalarına engel olunduğu iddiası ile tazminat davası açacağı ihbarında bulundu.

“BU BORULARI YILMAZKÖY’DEN GEÇİRMESİ YASA DIŞI”

Aydın Çevre Platformu Başkanı Mehmet Vergili, “Bu kanal kenarında şirketin daha önce lisansları kaybettiği davaları var. Kuyular mühürlenmiş, santral mühürlenmiş. Var olan santrali başka bir santralle geçirilmeye çalışılıyor. Köylülerde yasal kazandıkları haklarını kullanarak bu boruların geçirilmesini istemiyorlar. Halkın kullandığı yolları kullanıyorlar. Orayı halk kullanıyor. Şimdi işimizi engellediğine dâhil, iş kaybımız var diyerek şirket dava açmaya hazırlanıyor. Açarsa güzel olur. Bunları yasa dışı olduğunu ispat etmiş oluruz. Bu boruları Yılmazköy’den geçirmesi yasa dışı” diye konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız