AKP’li Beykoz Belediyesi, Tokatköy Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm projesinde hukuki süreçlerin devam etmesine rağmen sabah baskınıyla yıkıma başladı. Tokatköy halkı evlerinin zorla yıkılmasına karşı direnişlerini sürdürürken, mahallelinin avukatlarından Mustafa Kıran tehlikeye dikkat çekerek, "Yıkılan binaların asbest raporu yok. Bu yıkım insan sağlığına zararlıdır" dedi.

Yine sabah baskını: AKP'li Beykoz Belediyesi Tokatköy'e yıkıma geldi!
Fotoğraf: BirGün

İsmail ARI

İstanbul'daki AKP'li Beykoz Belediyesi'nin halkın tüm itirazına rağmen Tokatköy'de yıkım ısrarı sürüyor. Pazartesi günü çevik kuvvet ekipleriyle mahalleye giren, iki yurttaşın evini zorla yıkan Beykoz Belediyesi, bu sabahta kentsel dönüşüm adı altın yine yurttaşların evini yıkmaya çalışıyor. Mahalleyi yüzlerce polis kuşatırken çok sayıda TOMA ve iş makinesi de mahalleye getirildi.

Tokatköy halkı ise Beykoz Belediyesi'nin hukuki süreçlerin devam etmesine rağmen ve mahkemelerin yürütmeyi durdurma kararlarına rağmen evlerini zorla yıkmak istediğini belirtiyor.

Kentsel dönüşüm kapsamında AKP'li belediyenin yaklaşık 238 binayı yıkacağı belirtilmişti. Bu binalardan yaklaşık 110'unun ise geçen aylarda yıkıldığı öğrenildi. Öte yandan yıkılacağı belirtilen evlerin elektiriği, suyu ve doğalgazı, yurttaşların çıkmamasına rağmen aylar önce kesildi. Halk bu koşullarda yaşamını sürdürmeye çalışıyor.

yine-sabah-baskini-akp-li-beykoz-belediyesi-tokatkoy-e-yikima-geldi-1055781-1.KİRA YARDIMI YETERSİZ, PARA İSTİYORLAR

Yurttaşların 40-45 yıldır yaşadığı konutların çoğu tapu tahsis belgeli. Bölge halkı her seçim döneminde tapu vaat edildiğini ancak bunun gerçekleşmediğini söylüyor. Bir bölümü dönüşüm sürecinde kendilerine 1.950 TL gibi yetersiz kira yardımı yapıldığını ve yeni konutlar için para istendiğini söylüyor. Bir bölümü ise kendilerine ait konutlardan rant elde edilmeye çalışıldığını aktarıyor.

YIKIM İNSAN SAĞLIĞINA ZARARLI

Tokatköy'de yıkım başladı. Mahallelinin avukatlarından Mustafa Kıran, BirGün'e yaptığı açıklamada, Yıkım Yönetmeliği'ni hatırlatarak, "Yıkım işlemi için asbest raporunun alınması, belediyeye sunulması, belediyenin yıkım ruhsatı vermesi ve yıkımın da uzmanlar eşliğinde yapılması gerekiyor. Ancak yıkılan binaların asbest raporu yok. Bu yıkım insan sağlığına zararlıdır" dedi.

yine-sabah-baskini-akp-li-beykoz-belediyesi-tokatkoy-e-yikima-geldi-1055786-1.