birgün

16° AÇIK

YÖK'ten Akev Üniversitesi ile ilgili 5 soruşturma: Sahte diploma, ihale yolsuzlukları, plaka sahtekârlığı...

YÖK'ün Akev Üniversitesi ile ilgili 5 soruşturma yürüttüğü ortaya çıktı. Soruşturmalara konu olan iddialar ise çarpıcı: Sahte diploma, ihale yolsuzlukları, plaka sahtekârlığı, rektör aracının klonlanmış kırmızı plakaları...

EĞİTİM 15.08.2022 09:58
YÖK'ten Akev Üniversitesi ile ilgili 5 soruşturma: Sahte diploma, ihale yolsuzlukları, plaka sahtekârlığı... Fotoğraf: Hürriyet
Abone Ol google-news

Hürriyet yazarı Fatih Çekirge, Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) Antalya Akev Üniversitesi Denizcilik Meslek Yüksek Okulu’yla ilgili, sahte diplomadan ihale yolsuzluklarına, plaka sahtekârlığına, 5 büyük soruşturma yürüttüğünü yazdı.

Daha önceki yazısında Akev Üniversitesi’nin denizcilik yüksek okulu bölümüne yat kaptanlığı ve gemi adamlığı belgeleri vaadiyle öğrenci aldığını, ancak mezunlarına “Biz böyle bir söz vermedik” dediğini yazan Çekirge, “YÖK duruma el koymuş” diye yazdı.

Çekirge soruşturmalara konu olan iddiaları şöyle aktardı:

- Sahte diploma üretimi...

- Yatay geçiş için sahte belge üretimi...

- Rektör aracının klonlanmış kırmızı plakaları.

- 2019-2020 yıllarında sahte fatura üretimi. İhale yolsuzlukları. Yasadışı para transferleri...

- Ödenmeyen milyonlarca lira borç için icra takipleri.

- Öğrenci gelirlerinin başka hesaplara aktarılması.

- Belgeler, ifadeler, kayıtlar...

Çekirge, “İşte bütün bu iddialar şu anda YÖK denetiminde. Keşke bu iddialara hızla bir çözüm bulunsa. Bürokrasinin o ağır çarkları hızlansa. Öğrencilerin daha fazla yıl kaybetmeleri engellense. Yeni gelecek öğrenciler için önlem alınsa” ifadelerini kullandı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol