YÖK, yurt dışından öğrenci kabulünde standartlaşmayı sağlamak amacıyla yapılacak olan ‘Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı’nın detaylarını açıkladı. Buna göre, Türkçe, Almanca, İngilizce, Fransızca, Rusça ve Arapça olarak 23 ülkede gerçekleştirilecek olan sınavın geçerlilik süresi 2 yıl olacak.

YÖK'ten 'Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı': Detaylar belli oldu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yurt dışından öğrenci kabulünde standartlaşmayı sağlamak üzere gerçekleştirilecek olan "Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı’nın (TR-YÖS) detayları belli oldu.

YÖK tarafından yapılan açıklamada, ilk defa 29 Ocak 2023 tarihinde düzenlenecek olan sınavın Türkçe, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça olmak üzere altı dilde yapılacağını duyurdu.

Sınavın farklı ülkelerden adaylara, Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına başvuruda yeni bir kolaylık getireceği ifade edildi.

Yapılan açıklamada, TR-YÖS sonuçlarının yurt dışından öğrenci kabulünde kullanılması YÖK tarafından yükseköğretim kurumlarına tavsiye edileceği belirtilerek, sınava YÖK Başkanlığınca belirlenen başvuru koşullarını sağlayan adayların başvurabileceği belirtildi.

“SINAV 23 ÜLKEDE VE 17 İLDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK”

Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarında öğrenim görmek isteyen öğrencilerin girecekleri ve sonuçlarını bu kurumlara kabul için başvururken kullanabilecekleri 2023 TR-YÖS, ilk defa 29 Ocak 2023’te Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilecek. Söz konusu sınav, yurt içinde 17 ilde, yurt dışında 23 ülkede, toplamda 41 sınav merkezinde uygulanacak.

“SINAV GEÇERLİLİK SÜRESİ İKİ YIL OLACAK”

Sınava başvurular, 5 Aralık 2022 tarihine kadar yapılacak. Adaylar başvurularını, ÖSYM’nin internet adresinden veya ÖSYM başvuru merkezlerinden yapabilecek. Sınavda adaylara, Sayısal Yetenek Testinden 40, Temel Matematik Testinden 40 olmak üzere toplam 80 soru sorulacak. Sınav; Türkçe, Almanca, İngilizce, Fransızca, Rusça ve Arapça olarak gerçekleştirilecek. TR-YÖS’ün geçerlilik süresi sınav tarihinden itibaren iki yıl olacak.

(İHA)