birgün

14° PARÇALI BULUTLU

Yoksulluk çarkı çocukları sardı

20 yıldır tek başına ülkeyi yöneten iktidarın yoksulluğu önlenemez hale getiren politikaları, en çok çocukları etkiledi. ‘Ailesinin yanında bakımı sağlanamayan’ çocuk sayısı 2022’nin henüz ilk yarısında 147 bine ulaştı.

EKONOMİ 20.09.2022 06:30
Yoksulluk çarkı çocukları sardı
Abone Ol google-news

Mustafa BİLDİRCİN

Ailesinin yanında temel ihtiyaçları karşılanamayan ve ailesinden koparılma riski bulunan çocuk sayısındaki dramatik artış, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Ocak-Haziran 2022 dönemi verileri ile ortaya konuldu. Türkiye’yi 20 yıldır tek başına yöneten AKP’nin politikalarının yarattığı yoksulluk, en çok da çocukları vurdu. Hemen her yıl yüz binlerce çocuk ailesinden alınma riski ile karşı karşıya kalırken Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmetlerinden yararlandırılan çocuk sayısındaki artış, yoksulluğun dramatik etkisini bir kez daha gözler önüne serdi.

İTİRAF NİTELİĞİNDE ÖNGÖRÜ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın verilerine göre, 2020 yılında 129 bin 422 olan ailesinin yanında bakımı sağlanamayan çocuk sayısı, 2021 yılında 141 bin 275’e yükseldi. Bakanlık 2022 yılının tamamında SED hizmetinden yararlandırılacak çocuk sayısını 145 bin olarak öngörse de yılın ilk yarısına yönelik veriler SED hizmetine yönelik öngörülerin aşıldığını açığa çıkardı. Buna göre, 2022 yılının henüz ilk yarısında 147 bin 456 çocuk SED hizmetinden yararlandırıldı. Ocak-Haziran 2022 döneminde SED kapsamında toplam 1 milyar 180 milyon 19 bin TL ödenek kullanıldı. Bakanlığın 2023 ve 2024 yıllarına dair öngörüleri de yoksulluğun itirafı niteliğinde. 2023 ve 2024’te SED hizmetinden yararlandırılması planlanan çocuk sayısının sırasıyla 150 bin ve 155 bin olacağı öngörülüyor.

yoksulluk-carki-cocuklari-sardi-1065640-1.

SED PROJESİ NEDİR?

Bakanlık, Sosyal ve Ekonomik Destek Projesi’ni (SED), şu ifadelerle tanımlıyor: “Çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede dahi sürdürmekte güçlük çeken ailelerin, kendi kendine yeterli hale gelinceye kadar çocuklarının bakımı ve desteklenmesi amacıyla geçici bir süre verilen ekonomik destekler ile ve psiko-sosyal destek sistemidir.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol