birgün

20° AZ BULUTLU

MEDYA 08.09.2018 16:20

Yönetim değişikliğinden sonra Cumhuriyet'te görevden alma ve istifalar sürüyor

Yönetim değişikliğinden sonra Cumhuriyet'te görevden alma ve istifalar sürüyor

Cumhuriyet gazetesinin sahibi konumundaki Cumhuriyet Vakfı’nda yönetim değişikliğinin ardından gazetedeki görevden alma ve istifalar sürüyor.

Cumhuriyet gazetesi yazarları ve yöneticilerinin hapsedildiği davada iddia makamının tanıklarından olan Alev Coşkun’un, cuma günü yapılan toplantıda Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilmesinin ardından Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği’ne Murat Sabuncu'nun yerine, Haber Koordinatörü Aykut Küçükkaya getirildi.

Yazı İşleri Müdürleri Bülent Özdoğan ve Faruk Eren de görevden alındılar.

Murat Sabuncu’nun “Karanlığa karşı yaşasın Cumhuriyet” başlıklı veda yazısı gazetenin internet sitesine konmadı.

Ahmet İnsel'in yazısı yayımlanmadı

T24’ün aktardığı bilgiye göre, Prof. Dr. Ahmet İnsel bugün (8 Eylül 2018) yayımlanacak yazısını dün gazeteye gönderdi, ancak yeni yönetim yazıyı yayına koymadı.

İlk istifa Aslı Aydıntaşbaş'tan

Cumhuriyet gazetesinin sahibi konumundaki Cumhuriyet Vakfı'ndaki yönetim değişikliğinin ardından gazetenin yazarlarından Aslı Aydıntaşbaş, gazetedeki yazılarına son verdiğini açıkladı.

Aydıntaşbaş, "Cumhuriyet'teki dostların mağduriyeti ve verdiği demokrasi mücadelesi, altın harflerle tarihe geçmiştir. Ben de bundan sonra yazmamaya karar verdim" dedi.

Cumhuriyet'teki dünkü toplantıyla yeni yönetim seçilmiş, Murat Sabuncu’nun yerine gazetenin istihbarat şefi Aykut Küçükkayagenel yayın yönetmeni olmuştu.

Öte yandan dokuz8'de yer alan haberde ise, karikatürist Musa Kart, köşe yazarları Özgür Mumcu, Tayfun Atay ve Bağış Erten'in istifa ettiği ileri sürdü.

Cumhuriyet Vakfı ilk açıklamasında “Bir süredir eksikliğini gördüğümüz Atatürk ve onun temel ilkeleri Cumhuriyet gazetesine kesin olarak geriye dönmüş bulunuyor” demişti.

Gazetenin İlhan Selçuk dönemindeki yazı işleri müdürlerinden olan Aydın Engin’in de bir veda yazısıyla istifa edeceği öğrenildi.

Cuma günü yayımlanan yazısında, Alev Coşkun ve ekibini kastederek, kendisinin de yargılandığı Cumhuriyet davasında asıl hükmün “Cumhuriyet’in kapısına dayananlar” tarafından verildiğini, “Belki de sondan bir önceki yazısını yazdığını” vurgulayan Okur Temsilcisi Güray Öz’ün de istifa hazırlığında olduğu konuşuluyor.

Özgür Mumcu’nun durumu

Yönetim değişikliğinden sonraki ilk yazı günü çarşamba olan Özgür Mumcu’nun, henüz resmi bir istifa kararı bildirmediği, babası Uğur Mumcu’nun en yakın arkadaşlarından olan Ali Sirmen’in Cumhuriyet Vakfı Başkan Yardımcısı olmasını da dikkate alarak durum değerlendirmesi yaptığı öğrenildi.
Cuma gününe kadar Cumhuriyet Vakfı Başkanı olan Orhan Erinçile yazısının yayımlanmadığı konuşulan Prof. Ahmet İnsel de gazeteyle yolları ayrılacak isimler arasında sayılıyor.

Sendika.org sitesi Cumhuriyet davasında yargılanan isimlerden Musa Kart’ın da gazeteden ayrıldığını yazdı, ancak bu bilgi henüz teyit edilemedi.

Cumhuriyet Cumartesi Genel Yayın Yönetmeni de istifa etti

Yönetim değişikli sonrasında gazetenin Cumartesi eki yayın yönetmeni Zeynep Miraç Özkartal Taner de istifa kararı verdiğini açıkladı. Miraç kişisel Twitter hesabından, "Cumhuriyet gazetesindeki yönetim değişikliği sonucunda 'gördüğüm lüzum üzerine' Cumartesi eki yayın yönetmenliği görevimden ayrıldım. Bana bu fırsatı veren Murat Sabuncu ile Aydın Engin'e ve 19 hafta beraber çalıştığım bütün arkadaşlarıma teşekkür ederim" diye yazdı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız