birgün

6° AÇIK

BİRGÜN DAİLY 03.03.2020 15:46

You owe them a life

You owe them a life

Millions of immigrants are looking for a new future. Imperialists and proxies destroyed Syrians' homes first, and now they say ‘we don't want you’.

DISCOURSE OF ERDOGAN CHANGED

A painful process has started for immigrants after Erdoğan has changed his discourse to ‘‘We don’t have to look after Syrian immigrants’’ shortly after İdlib got attacked.
Greek police also attacked asylum-seekers who have been subjected to racist nationalist attacks following the opening of the border gates in Turkey.

AN IMMIGRANT KILLED

An immigrant named Ahmet Ebu Emad was shot dead by police while he was trying to cross the border in Ipsala.

Many more immigrants tried to cross the Greek islands through İzmir, Aydın, Muğla and Çanakkale with inflatable boats.

One of immigrants said: ‘’We didn’t ask you to come to Syria, you came for your own benefit’’ that became viral on social media.

‘‘DAMAGING ‘LIVING IN PEACE ’’

‘‘Turkey's decision to open its border is a trump card, this situation damage people living in peace’’ said CHP PM Member Cihaner.

‘’The weather is too cold expecially in the night. There are children in the border. Hygiene problems may begin soon.’’ said Cihaner and added: ‘There is not only Syrian refugees but also Afgans, Iraqi and any others on the border. Those people have been living in Turkey for almost 8 years. It is really hard for them to go back. This could damage the practice of living together in peace.’’

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol