Türkiye 14 Mayıs’ta gerçekleşecek olan 28. Dönem Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimine gidiyor. 27 Mart itibariyle Cumhurbaşkanı adayları için seçmenler tarafından aday gösterilmek isteyenlerin başvurusu son buldu. YSK Başkanı hangi cumhurbaşkanı adayı ne kadar oy, imza aldığını açıkladı. Peki hangi cumhurbaşkanı adayı ne kadar oy, imza aldı?

Abone Olgoogle-news
YSK açıkladı: Hangi cumhurbaşkanı adayı ne kadar oy, imza aldı?

Türkiye 14 Mayıs’ta genel seçimlerini gerçekleştirecek. Cumhurbaşkanı adayları için seçmenler tarafından aday gösterilmek isteyenlerin başvurusu 27 Mart itibariyle son buldu. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) hangi cumhurbaşkanı adayının ne kadar oy, imza aldığını açıklayarak yüz bin imzaya ulaşan adayları ilan etti. . Peki hangi cumhurbaşkanı adayı ne kadar oy, imza aldı?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener yaptığı açıklamada "Kurulumuz yapmış olduğu toplantılar sonucunda 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde cumhurbaşkanı adaylarının alfabetik sırayla Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Sayın Muharrem İnce, Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Sinan Oğan olduğunun tespitine karar vermiş olup, karar Resmi Gazete'de ilan edilmek üzere gönderilmiştir." dedi.

Hangi cumhurbaşkanı adayı ne kadar oy, imza aldı?

YSK Başkanının açıklamasına göre cumhurbaşkanı adaylarının aldığı oylar, imzalar şu şekilde:

Muharrem İnce: 114 bin 661

Sinan Oğan: 111 bin 508

Muhammed Ali Fatih Erbakan: 69 bin 255 (Cumhur İttifakı'na katılarak adaylıktan çekildi)

Doğu Perinçek: 27 bin 61

Yakup Türkal: 3 bin 137

Erkan Trükten: 2 bin 589

Tevfik Ahmet Özal: 1544

İrfan Uzun: 1263

Halil Murat Ünver: 538

Hilmi Özden: 478

Davut Turan: 122

Yener, toplam 332 bin 156 seçmenin teklifte bulunduğunu dile getirdi.

Sürecin Türk milletine ve demokrasisine hayırlı olmasını dileyen Yener, şöyle devam etti:

"Kurulumuz imza sürecinin sona ermesinden sonra yapmış olduğu toplantılar sonucunda 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde cumhurbaşkanı adaylarının alfabetik sırayla Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Sayın Muharrem İnce, Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Sinan Oğan olduğunun tespitine karar vermiş olup, karar Resmi Gazete'de ilan edilmek üzere gönderilmiştir."

YSK'nin seçim takvimine göre, cumhurbaşkanı geçici aday listesinin yarın Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla itiraz süreci başlayacak.

İtirazların YSK tarafından karara bağlanmasının ardından 31 Mart'ta cumhurbaşkanı kesin aday listesi Resmi Gazete'de yayımlanacak ve cumhurbaşkanı seçimi propaganda dönemi başlayacak.