YSK’nin KHK’lılar kararı: Hukuka aykırı
Birgün Birgün Birgün Birgün
CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek yaptığı açıklamada, YSK’nin KHK ile ihraç edilenlerin belediye başkanlıklarının iptali kararına tepki gösterdi. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yasama organı, egemenliğin temsil edildiği, yasa yapan TBMM’de KHK’lıların milletvekili olabildiğinin altını çizen Erkek, şunları söyledi: “Buna bir engel yokken belediye başkanı, belediye meclis üyesi ya da muhtar mazbatası verilmemesi açıkça hukuka aykırıdır. […]

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek yaptığı açıklamada, YSK’nin KHK ile ihraç edilenlerin belediye başkanlıklarının iptali kararına tepki gösterdi. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yasama organı, egemenliğin temsil edildiği, yasa yapan TBMM’de KHK’lıların milletvekili olabildiğinin altını çizen Erkek, şunları söyledi:

“Buna bir engel yokken belediye başkanı, belediye meclis üyesi ya da muhtar mazbatası verilmemesi açıkça hukuka aykırıdır.

Anayasa’nın 15. maddesi ve imzaladığımız tüm uluslararası hukuki metinlere göre hakkında kesinleşmiş hüküm bulunmayan kişi suçlu sayılamaz ve bu da ancak mahkeme yolu, yani yargı kararıyla olur. KHK’lılar hakkında kesinleşmiş yargı kararı yoktur.

Bu kişiler hakkında işlem bir kararnameyle yapılmıştır. Yani bu kişilerin başka bir hukuki durumları yoksa, aday olmalarına engel yoktur. Zaten YSK da aday olmalarına KHK konusunu engel görmemiştir. Peki, şimdi nereden çıktı KHK’lıya mazbata vermemek? Seçim güvenliği, seçim hukuku seçimden önce başlar ve karar kesinleşinceye kadar devam eder. Bu sürece zarar vermek, demokrasiye zarar vermektir.“ 

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlarınız