28 Mayıs'taki Cumhurbaşkanlığı Seçimi ikinci turu için bugün başlayan yurtdışı temsilcilikler ile gümrüklerdeki oy kullanma işlemlerine ilişkin sık sorulan sorular ve yanıtları, YSK'nin internet sayfasında yayınlandı. Yurtdışındaki temsilciliklerde ve gümrüklerde, herhangi bir nedenle yurt dışında bulunan ya da yurt dışına çıkanlardan, seçmen kaydı Türkiye'de bulunanlar oy kullanamıyor.

Kaynak: AA
YSK, yurtdışında oy kullanma ile ilgili merak edilen sorulara yanıt verdi
Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanlığı Seçimi ikinci turu kapsamında yurtdışı temsilcilikler ile gümrüklerde bugün başlayan oy kullanma işleminde, sadece yurtdışı seçmen kütüğüne kaydı olan Türk vatandaşları oy kullanabiliyor.

Yüksek Seçim Kurulunca (YSK) 28 Mayıs'ta yapılacak seçim için Türkiye'nin 73 ülkedeki 151 temsilciliğinde 167 noktada sandık kuruldu.

Yurtdışı temsilciliklerde bugün başlayan oy verme işlemleri 24 Mayıs'a kadar, gümrüklerde ise 28 Mayıs saat 17.00'ye kadar sürecek.

SEÇMEN KAYDI TÜRKİYE'DE OLANLAR

YSK'nin belirlediği gümrük kapıları ile yurtdışı temsilciliklerde kurulan sandıklarda sadece yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlar oy kullanabiliyor. Bu kapsamda havalimanı gibi seyahat noktalarına da sandıklar kuruldu.

Ancak bu sandıklarda yurt içi seçmen kütüğüne kayıtlı olup seçim döneminde iş seyahati, tatil, umre gibi sebeplerle yurtdışına çıkış yapacaklar ile yurt dışında bulunanlardan Türkiye'de seçmen kütüğüne kayıtlı olanlar oy kullanamıyor.

OY VERME İŞLEMLERİ

YSK'nin internet sitesinde, "Yurtdışı seçmen işlemleri" başlığı altında sık sorulan sorular ve yanıtları yer alıyor.

Buna göre, temsilciliklerde ve gümrük kapılarındaki oy kullanma işlemi sırasında sandık kurulu başkanı Seçim Bilişim Sistemi (SEÇSİS) üzerinden, vatandaşın yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadığı kontrol ediyor. Seçmen, sistemde kayıtlıysa oy kullanıp kullanmadığı sorgulanıyor. Oy kullanmadığı anlaşılan seçmen oyunu kullandıktan sonra, SEÇSİS sistemi üzerinden "oy kullandı" olarak işaretleniyor.

Yurtdışı seçmen kütüğünde kayıtlı olup, Türkiye'ye girişte gümrükte oy kullanmayı unutan vatandaşlar, YSK tarafından belirlenen herhangi bir gümrük kapısında, oy verme tarihleri arasında oyunu kullanabiliyor.

Vatandaşlar, yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadıklarını, kayıtlı ise kayıtlı olduğu dış temsilciliği, e-Devlet ve www.ysk.gov.tr adresinden, YSK mobil uygulamasından veya YSK çağrı merkezinden öğrenebiliyor.

HERHANGİ BİR TEMSİLCİLİK YA DA GÜMRÜK KAPISINDA OY KULLANILABİLECEK

Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı olup seçim tarihinde Türkiye'de bulunan seçmenler, YSK tarafından sandık kurulmasına karar verilen herhangi bir gümrük kapısında oy kullanabilecek.

Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler ayrıca, yurt dışında sandık kurulan temsilciliklerin herhangi birinde ya da sandık kurulan herhangi bir gümrük kapısında oylarını verebiliyor.

OYLARIN SAYIM VE DÖKÜM İŞLEMLERİ

Yurtdışından ağzı mühürlü olarak Türkiye'ye getirilecek oy torbalarının sayım ve dökümü, yurt içerisinde oy verme süresinin bittiği 28 Mayıs saat 17.00'den sonra genel esaslara uygun şekilde, Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu'nun denetimi altında, sandık kurullarına açtırılarak yaptırılacak.

Tutanak altına alınacak sonuçlar Ankara İl Seçim Kurulu'na iletilecek.