birgün

17° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 08.05.2021 11:33

Yüksek lisans öğrencisi ders aldığı profesörün uyguladığı mobbingi anlattı: İntihal, angarya ve hakaret iddiası

Niğde Üniversitesi’nde görevli Prof. Dr. B. K., isimli profesörün, yüksek lisans öğrencilerinden hazırladığı kitaptaki intihal oranını azaltmalarını istediği, beğenmeyince de hakaretler yağdırdığı iddia edildi.

Yüksek lisans öğrencisi ders aldığı profesörün uyguladığı mobbingi anlattı: İntihal, angarya ve hakaret iddiası

Yüksek lisans öğrencisi Ceyhan Tüzün, Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesinde ders aldığı profesörün intihalini düzelttirme angaryasını ve öğrencilere mobbingini anlattı.

Evrensel’den Ahmet Akarsu’nun haberine göre, Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Yüksek Lisans Birinci Sınıf Öğrencisi Ceyhan Tüzün, Kent Sosyolojisi dersini aldığı Prof. Dr. B. K., vize ödevi olarak yüksek lisans öğrencilerinden hazırladığı kitaptaki intihal oranını düşürmelerini istedi. “El mahkum diyerek yapmak zorunda kaldık” diyerek sürece dahil edildiklerini anlatan Tüzün, profesörün makaledeki çok sayıda intihal içeren bölümü 11 yüksek lisans öğrencisine dağıttığını söyledi.

Tüzün, gönderdikleri ödevlerin incelenmesi sonrasında profesörün yapılan düzenlemeleri beğenmediğini, 11 kişinin olduğu WhatsApp grubunda öğrencilere hakaretler yağdırmaya başladığını öne sürdü. Uğradıkları hakaretlerin kayıtlı olduğunu belirten Tüzün, hem intihal hem de karşılaştıkları angarya ve mobbing karşısında susmamaya karar verdiğini söyledi.

ÖĞRENCİLERE HAKARET ETTİ

Tüzün, profesör tarafından “Sizi yüksek lisansa alan bana lanet olsun”, “Zekâ düzeyinizi bir ölçtürün”, “Hepiniz adam gibi yapmazsanız, sizi dersten geçiren B…’nin şerefi yok olsun”, “Yüksek lisansı bitirmeyi unutun”, “Öğrencilikten nasibini almamış zavallılar” ve “Çapsız şark kurnazları” hakaretlerinin yüksek lisans öğrencilerine söylendiğini aktardı. Yaşanan bunca baskı ve hakaretin ardından “Susamazdım” diyen Tüzün, “Akademiyi bilim yuvaları olarak anlatanlar bu konuya sessiz kalmamalıdır. Bugün benim başıma gelen, yarın başka birinin başına gelebilir” dedi.

yuksek-lisans-ogrencisi-ders-aldigi-profesorun-uyguladigi-mobbingi-anlatti-intihal-angarya-ve-hakaret-iddiasi-873635-1.
Ceyhan Tüzün - Fotoğraf: Evrensel

‘AKADEMİDEN UZAKLAŞTIM’

Erciyes Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun Ceyhan Tüzün, yaşadığı durumu “Akademiye hevesli genç bir kadın öğrenci olarak başladım. Ama karşılaştığım manzara psikolojimi bozdu. Değil akademiye ilgimi artırmayı, neredeyse akademiden uzaklaşmamı sağladı. Ama ben haksızlık karşısında susmayı değil konuşmayı tercih ediyorum. Ben ve benden sonraki gelecek arkadaşlarım için bir adım atıyorum” ifadeleriyle anlattı.

Akademideki durumu “Angarya bir yerden sonra hakarete ve dolayısıyla mobbinge dönüşüyor” diye özetleyen Tüzün “Sessiz kalırsak akademiye bir katkımız olmaz” dedi.

‘DUYARLI HERKESİ DAYANIŞMAYA ÇAĞIRIYORUM’

Konu hakkında CİMER’e başvuru yaptığını, gerekli yerlere şikayet dilekçesi oluşturduğunu söyleyen Tüzün, “Yerel gazetelerle görüştüm, kimse haber yapmaya yanaşmadı. Uğradığımız tehditler, mobbing, küçük düşürücü söylemler yanına kâr mı kalsaydı? Sözler iyi niyetli söylenmiş ise bile kabul edilebilir değildir. Haklarımı sonuna kadar arayacağım. Ailemin desteği, arkadaşlarımın desteği var. Duyarlı herkesi dayanışmaya çağırıyorum” diye konuştu.

PROFESÖR GÖRÜŞ VERMEKTEN KAÇINDI

Konuya ilişkin görüşleri alınmak istenen akademisyen B.K., ise, “Tarafımıza ulaşmış herhangi bir şikâyet olmadığı, bir bilgi gelmediği için görüş belirtmek uygun olmayacaktır. Tarafımıza herhangi bir şikâyet dilekçesi ulaşmamıştır. İdari birimlere ulaştığında hukuk kuralları çerçevesinde adım atılacaktır” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol