birgün

18° AÇIK

DÜNYA 23.02.2021 20:16

Yüksek Mahkemenin vergi kararını kınayan Trump: Bu adalet değil, faşizmdir

Yüksek Mahkeme’nin vergi kayıtlarının incelenmesine izin verdiği eski ABD Başkanı Donald Trump, "Bu adalet değil, faşizmdir" dedi.

Yüksek Mahkemenin vergi kararını kınayan Trump: Bu adalet değil, faşizmdir

Dış Haberler Servisi

Vergi kayıtlarının New York Savcısı tarafından incelenmesini onaylayan Yüksek Mahkeme kararına ilişkin bir açıklama yayınlayan eski ABD Başkanı Donald Trump, yürütülen soruşturmayı kınayarak, bunun "adalet değil, faşizm" olduğunu söyledi.

Soruşturmanın ABD tarihindeki "en büyük politik cadı avının devamı" olduğunu savunan Trump, "Yüksek Mahkeme bu 'balık avına' izin vermemeliydi, ancak verdi" diye devam etti.

Kendisine oy veren 75 milyon seçmenin durdurulmaya çalışıldığını belirten ABD'nin 45. Başkanı, 2011-2019 yılları arasındaki vergi kayıtlarının incelenmesinin "üçüncü dünya ülkelerine" ait bir uygulama olduğunu vurguladı.

Trump, ekim ayında, vergi kayıtlarının savcılığa teslim edilmesi yönünde karar alan New York'taki Temyiz Mahkemesi kararının yürütmesinin durdurulması için Yüksek Mahkemeye başvurmuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol