Yunanistan'dan, Erdoğan'ın Yunanistan Başbakanı için kullandığı, "Benim için Miçotakis diye birisi yok" sözlerine yanıt geldi. Yunanistan Hükümet Sözcüsü İkonomu, Erdoğan'la karşılıklı tartışmaya girilmeyeceği söyledi.

Yunanistan'dan, Erdoğan'ın "Benim için Miçotakis diye birisi yok" sözlerine yanıt
AA

Yunanistan'dan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Bugünden itibaren benim için Miçotakis diye biri yok" sözlerine yanıt geldi. Yunanistan Hükümet Sözcüsü Yannis İkonomu, Erdoğan ile karşılıklı tartışmaya girmeyeceklerini açıkladı.

Reuters'in haberine göre, Erdoğan'ın sözlerine yanıt veren İkonomou, "Başbakan Kyriakos Miçotakis, hem ulusal hukukumuzu hem de uluslararası meşruiyetimizi güçlü ve etkili bir şekilde savunuyor. Yunan dış politikası, bazılarını ne kadar rahatsız ederse etsin, güçlü bir şekilde tarihe, uluslararası hukuka ve ittifaklarımıza dayanmaktadır. Türk lideri ile karşı tartışmaya girmeyeceğiz. Politikamız ilkeler politikasıdır" ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Erdoğan, dün (23 Mayıs) Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamalarda, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis'in yaptığı ABD gezisinde "F-16'ları Türkiye'ye satmayın" dediğini söyleyerek, ''Artık benim için Miçotakis diye biri yok" demişti.

Erdoğan, "Biz bu yıl (Yunanistan) Stratejik Konsey Toplantısı yapacaktık. Artık benim için Miçotakis ( Yunanistan Başbakanı) diye birisi yok. Kendisiyle böyle bir görüşmeyi yapmayı asla kabul etmiyorum. Çünkü biz sözünde duracak, şahsiyetli, onurlu siyasetçiler ile yola gideriz. Bundan sonrasını Miçotakis kendisi düşünsün. F-16'lar konusunda öyle zannediyorum ki Amerika, herhalde Miçotakis'in ağzına bakarak kararını vermeyecektir" ifadelerini kullanmıştı.