birgün

27° AÇIK

Yurt sorunu, MEB verilerine yansıdı

Erdoğan ‘Barınamıyoruz’ eylemi yapan öğrencileri “yalancılıkla” suçlasa da MEB’in verileri gençlerin neden isyan ettiğini ortaya koyuyor. Ülkede bin 500 öğrenciye yalnız 1 yurt düşüyor ama o kadar kontenjan yok.

GÜNCEL 16.10.2021 08:30
Yurt sorunu, MEB verilerine yansıdı
Abone Ol google-news

DİLAN ESEN

Yüksek kiralar ve yetersiz devlet yurdu sayısı nedeniyle üniversite öğrencilerinin, parklarda kalmaya başlamasıyla süregiden protestolar uzun süredir ülke gündemindeki yerini koruyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir milyona yakın yurt kapasitesi olduğunu ve ‘Barınamıyoruz’ eylemi yapan öğrencilerin yalan söylediklerini iddia etti. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 2020- 2021 eğitim öğretim dönemine ilişkin istatistiklerine göre ülkede Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı toplam 769 yurt bulunuyor.

Toplam üniversite öğrencisi sayısı ise 8 milyondan fazla. Ayrıca dikkat çeken bir diğer konu ise özel yurtlara ilişkin. Özel yurt sayısı KYK yurdundan fazla. MEB istatistiklerine göre dernek, vakıf, şahıs, kamu, ticari özel, vakıf üniversitesi, üniversite ve diğer tüzel kişiler olarak ayrı ayrı adlardırılan toplam yurt sayısı ise 4 bin 406. Bunların toplam kapasitesi ise 442 bin 245.

İSTANBUL VE ANKARA’NIN DURUMU

Ülkede uzaktan öğretim ve açık öğretimde okuyanlar da dahil olmak üzere 8 milyon 240 bin 997 üniversite öğrencisi bulunuyor. İstanbul’da 1,2 milyon, Ankara’da ön lisans, lisans ve yüksek lisansta okuyan toplam 320 bin öğrenci var. 2020-2021 dönemi itibarıyla özel ve devlet yurtlarının ülkedeki toplam kapasitesi 1 milyon 138 bin 79 kişilik. Ülke genelinde toplam 769 Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurt bulunuyor. ‘Milli Eğitim İstatistikleri’ne 2020- 2021 eğitim öğretim dönemine ilişkin raporuna göre İstanbul’da 21 devlet yurdu bulunuyor. İstanbul’daki devlet yurtlarının toplam kapasitesi ise 24 bin 651. Buna karşı kentte, 604 özel yurt bulunuyor, kapasitesi ise 94 bin 168.

Ankara’da da Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı 32 yurdun kapasitesi 27 bin 225. Başkent’teki 58 özel yurt bulunuyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol