Ekonomik krizle boğuşan halk sorumlunun Saray yönetimi olduğunun farkında. Sorunlarına çare arayan milyonlar iktidarı sandıkta cezalandıracak. ORC Araştırma’nın anketine göre Cumhur İttifakı 2018’den bu yana Kütahya’da yüzde 21, Uşak’ta yüzde 15, Eskişehir’de ise yüzde 10 oy kaybetti.

Yurttaş Saray’a ağır fatura kesti
Fotoğraf: BirGün

Ekonomik kriz nedeniyle yoksulluğu katlanarak artan milyonlar öfkeli. Yurttaş, sokak röportajlarından fatura eylemlerine kadar bulduğu her fırsatta değişim arzusunu dile getiriyor. Halk, Saray yönetiminin tüm karşı propagandalarına rağmen yaşanan krizlerin nedeninin bizzat iktidarın kendisi olduğunun farkında. Halkın taleplerini dillendiren partilerin düzenlediği buluşmalar, esnaf ziyaretleri, mitingler büyük coşkuya sahne olurken Erdoğan’ın yer aldığı etkinlikler dahi heyecandan uzak ve sönük geçiyor. Kamuoyu yoklamalarından çıkan sonuçlar da halkın iktidarı cezalandırmaya hazır olduğunu kanıtlıyor.

AKP ve MHP’nin oyları kale olarak gösterilen şehirlerde bile eriyor. Sivas, Maraş, Elazığ gibi kentlerin ardından Eskişehir, Kütahya ve Uşak’ta da büyük oy kaybı gerçekleşti. ORC Araştırma Şirketi bu üç ilde gerçekleştirdiği son anket çalışmasının sonuçlarını paylaştı. Araştırmanın sonuçları, AKP ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın 2018 seçim sonuçlarına göre toplam oy oranının bu üç ilde 15 ile 20 puan arasında azaldığını ortaya koydu. CHP ve İYİ Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı’nın oy potansiyelinin ise 10 ile 15 puan bandında artış sağladığı görüldü.

•Eskişehir: Ankette CHP yüzde 35.7 oy alırken, ittifak ortağı İYİ Parti 20.5 oranında oy aldı. İki partinin toplam oyu 56.2 oldu. AKP yüzde 28,3, MHP ise 5.4 aldı. Bu sonuçlarla Cumhur İttifakı’nın oyu 33.7’de kaldı. AKP, 2018’de bu ilde yüzde 38,8 oranında oy almıştı. 10 puanın üzerinde kayıp yaşadı. MHP’nin kaybı ise 0,3 puan. Bu ilde CHP oyunu 3,4 oranında İYİ Parti oyunu 7,3 oranında artırdı.

•Uşak: AKP yüzde 32.5 ile birinci çıktı. MHP’nin oyu 6.2 oldu. İki partinin toplam oyu ise 38.7 oldu. Ancak CHP yüzde 30.4, İYİ Parti ise 23.5 aldı. İki partinin toplam oyunun 53.9 olmasıyla birlikte Millet İttifakı bu ilde de üstünlük sağladı. AKP, Uşak’ta geçen seçimde yüzde 43,5 oranında oy almıştı. Aradan geçen 4 yılda 11 puan oy kaybetti. MHP’nin oy kaybı ise 4,3 oldu. Bu ilde CHP 2,2 artış sağlarken İYİ Parti yüzde 10,8 oranında artış sağladı.

•Kütahya: Kazanan ittifak ise Cumhur İttifakı olsa da yaşanan erime dikkat çekti. AKP 41.4, MHP de 10.3 alarak Cumhur İttifakı’nın 50.7’lik oyunu oluşturdu. İYİ Parti 22.3 alırken, CHP de 17.5 aldı. Bu iki partinin oylarının toplamı ise 39.8 olarak kaydedildi. 2018 seçimlerinde AKP tek başına yüzde 54,8 oy almıştı. AKP’deki oy kaybı 13,4 olurken bu oran MHP’de 8,2 olarak gerçekleşti. Bu ilde CHP oyunu yüzde 4,5 artırdı. Sıçrama gerçekleştiren İYİ Parti ise oyunu yüzde 11,7 oranında yükseltti.

yurttas-saray-a-agir-fatura-kesti-1044304-1.

SOKAĞIN ÇAĞRISI ÖNEMLİ

İktidarın neden olduğu ekonomik yıkıma karşı değişim talebi sokaktan duyuluyor. SOL Parti’nin Pazar günü Ordu’nun Fatsa ilçesinde gerçekleştirdiği ‘Fındıkta Sömürüye Son’ mitingine katılan üç binden fazla yurttaşın kendileri için hazırlanan kürsüden taleplerini dile getirmesi dikkat çekti. Bölge halkı, yaşanan sorunların kaynağının iktidar olduğunu vurgularken temel geçim kaynakları olan fındıkta tekelleşmeye karşı çıktı. “Geçinemiyoruz” diyen yurttaşlar hakkımızı “söke söke alacağız” mesajı verdi. Aynı gün coşkuya sahne olan bir başka miting de CHP’nin Balıkesir’de düzenlediği ‘Milletin Sesi’ mitingi oldu. Alanı hınca hınç dolduran kalabalık, iktidarın piyasacı, baskıcı, antidemokratik politikalarına dur diyeceklerini ifade etti.

PEK ÇOK KENTTE DURUM AYNI

ORC Araştırma Şirketi’nin Temmuz 2022’de Maraş, Sivas, Elazığ, Hatay ve Zonguldak’ta yaptığı anketin sonuçları da dikkat çekmişti. Araştırmaya göre AKP ve MHP’nin oyları beş ilde de düşerken CHP ve İYİ Parti’nin oylarında artış gerçekleşti. Aynı araştırmada AKP’nin son bir yılda yaşadığı oy kaybı da dikkat çekti. Temmuz 2021’de yapılan araştırmaya göre ülke genelinde yüzde 33,4 oy olan AKP, 1 yılda yüzde 27’ye kadar geriledi.

EKONOMİ EN BÜYÜK SORUN

Son dönem yayımlanan bütün kamuoyu yoklamalarında ülkedeki en önemli sorunun açık ara geçim sıkıntısı olduğu görülüyor. Ipsos’un temmuz ayı araştırması, ekonomik krizin halk üzerindeki derin etkisini ortaya koydu. Araştırmaya göre 27 ülke içinde halkı en çok fakirlik endişesi yaşayan ülke Türkiye. Halkın sadece yüzde 14’ü “Ülkenizde ekonominin durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusuna “İyi” yanıtını verdi. İki yanıt seçenekli bu soruda yüzde 86 ekonominin durumunun kötü olduğunu belirtti.

yurttas-saray-a-agir-fatura-kesti-1044305-1.