CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan’ın Aydın’da dinlediği bir yurttaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a pazardaki enflasyon üzerinden tepki gösterdi.

Yurttaş Saray'a tepkili: O ejder meyvesi yiyor, biz bir şey yiyemiyoruz...

CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan seçim bölgesi Aydın’da yurttaşlarla bir araya geldi. Tezcan’ın; Aydın’ın Söke ilçesindeki Doğanbey Karina Dalyanı’nda ve Tuzburgazı mera alanlarına karides çiftlikleri kurulacağına ilişkin soru önergesine yanıt verilmişti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, alanların karides çiftliği olarak kullanılmasına yönelik talebin değerlendirme aşamasında olduğunu bildirilmişti. CHP’li Tezcan, Söke’de muhtarlarla bir araya gelerek hem bakanlığın yanıtını değerlendirdi, hem de yurttaşların sorununu dinledi.

ezcan’ın Aydın’da dinlediği bir yurttaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a pazardaki enflasyon üzerinden tepki göstererek, "Onun sarayında her şey güllük gülistanlık. O sarayında ejder meyvesi yiyor. Biz bir şey yiyemiyoruz ki. Bir sokağa, pazara insin de görsün vatandaşın halini" dedi.

CHP’li Tezcan, karides çiftliğine şöyle tepki gösterdi:

“Gözümüzün önünde Söke’mizin Karina Dalyanı taammüden yok edilmekte. Bu işin arkasında Tarım Bakanlığı’nın olabileceği şüphelerimiz vardı. Siyasetçi olarak biz gazeteci olarak siz hala bu işin üzerine gitmemiz gerektiğini görüyoruz. Söke halkına buradan çağrıda bulunuyorum. Karina dalyanı ve Tuzburgazı merasında karides çiftliği kurulmasına karşı sesinizi arttırın. İkinci çağrımız da mera komisyonu ve valilik makamına. Nerden baskı gelirse gelsin son karar merci sizsiniz. Sözü söyleyecek sizsiniz. Söke’ye bu kötülüğü yapmayın.

“YUVARLAYARAK CEVAP VERMİŞ”

Tarım Bakanlığı’na bir soru önergesi vermiştim. Orada sorularımızı sorduk. ‘Karina dalyanı yakın çevresi ve Tuzburgazı merasına karides çiftliği kurulmasına yönelik herhangi bir girişim var mıdır? Dalyan çevresi ve merası ile ilgili bir koruma çalışmanız var mıdır? Türkiye’de kaç tane karides çiftliği vardır? Bu çiftliklerin bölgesel dağılımı nedir?’ diye sorduk. O cevap geldi ve o cevap üzerine bugün yeniden sizlerle bu toplantıyı yapıyoruz. Öncelikle şunu söyleyeyim. Bakanlık cevabı yuvarlayarak vermeyi tercih etmiş. Belli ki bu işin arkasında ciddi tuzak var. Önce Tuzburgazı Mera Bölgesi'nde karides çiftliği kurma girişimlerinin olduğu biliniyordu. Bunu sorduk. Mera vasfını değiştirmenin bir prosedürü var. O birkaç aşamadan geçiyor. Tarım İl Müdürlüğü talepte bulunacak. Sonra bakanlığın görüşü alınacak. Ondan sonra mera komisyonu toplanacak karar verecek. Valilik de onay verirse ondan sonra karides çiftliği kurulabiliyor.”

CHP’li Tezcan, Aydın’da, pazarda; yurttaşların hayat pahalılığına ilişkin de sorunlarını dinledi. Tezcan, bir yurttaş, “Mutfakta ateş yanıyor. Hiçbir şey yapamıyoruz. Yemek yapamıyoruz. Marketler pahalı, pazar pahalı” dedi.

“AYIN 15’İNDE PARA BİTİYOR”

Yurttaş, asgari ücretle çalıştıkları için alışveriş bile yapamadıklarını dile getirerek; “Alamıyoruz ki. Nasıl alacağız? Asgari ücretle çalışıyorum, hiçbir şey alamıyoruz. Ayın 15’i oldu mu para bitiyor. Öbür ayın 15’ine borçlanıyoruz” dedi.

“O, SARAYINDA EJDER MEYVESİ YİYOR”

Tezcan yurttaşa “Sayın Cumhurbaşkanı asgari ücret 16 kat arttı’ diyor” dedi. Yurttaş, şu tepkiyi gösterdi:

“Onun sarayında her şey güllük gülistanlık. O sarayında ejder meyvesi yiyor. Biz bir şey yiyemiyoruz ki. Bir sokağa, pazara insin de görsün vatandaşın halini.”

Tezcan ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “Vatandaş diyor ki ‘Söke pazarındaki işler saraydaki gibi değil. Saray başka pazar başka” diye seslendi.

“10 LİRA PAHALI GELİR İNSANA”

Bir pazarcı da Tezcan’a çocuğunun masraflarını karşılamakta güçlük çektiğini anlattı. Bir pazarcı da 180 liraya alınan gübrenin şu anda 380 liraya çıktığını belirterek, ürününe ilişkin “Nasıl 10 liraya vermeyeceksin? Hale gidiyorsun, benden alıyor 3 liraya, sana satıyor 5 liraya, öteki satıyor 10 liraya. Yetiştirdiğimiz halde 10 lira pahalı gelir insana” dedi.