Yurttaşa tasarruf, Maarif’e midibüs

12.10.2019 00:33 EĞİTİM
Tasarruf gerekçesi ile 15 ilçedeki 24 toplu ulaşım hattını kaldıran Konya Büyükşehir Belediyesi, Maarif Vakfı’na, “Saraybosna’daki okullarda kullanılmak üzere” midibüs hediye etti. Belediye mülkiyetindeki otobüs, AKP’li isimlerin yönetiminde yer aldığı vakfın kullanması için bin 788 kilometre uzağa gönderildi

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

Yurtdışındaki FETÖ okullarının devralınması için kurulan ve Milli Eğitim Bakanlığı’ndan 1 milyar TL bütçe aktarılan Maarif Vakfı’na Konya Büyükşehir Belediyesi de midibüs hibe etti. Konya Büyükşehir Belediyesi midibüsü, “Saraybosna’daki okullarda kullanılmak üzere” Bosna Hersek’e ulaştırdı.

Ekonomik kriz nedeni ile eğitim bütçesinden yapılan 2 milyar TL’lik kesintiye karşın Milli Eğitim Bakanlığı’ndan 1 milyar 120 milyon TL aktarılan Maarif Vakfı’na sağlanan ayrıcalıklara bir yenisi daha eklendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile kurulan vakfa Konya Büyükşehir Belediyesi’nin kullanımındaki midibüs tahsis edildi. CHP Milletvekili Murat Bakan, “Milyon liralık bütçeye sahip bir vakıf, belediyeden neden araç tahsisi ister?” diye sordu.

BAŞKANA YETKİ VERİLDİ

Ulaşımdan zarar edildiği gerekçesi ile 15 ilçedeki 24 toplu ulaşım hattını kaldıran, ilçelerde hizmet veren otobüsleri merkeze çeken ve ilçelerdeki ulaşımın özel firma araçları ile devam ettirileceğini duyuran Konya Büyükşehir Belediyesi, Maarif’e midibüs verilmesini “uygun” gördü. Konya Büyükşehir Belediyesi Plan ve Bütçe Komisyonu, belediyeye ait midibüsün vakfa tahsis edilmesi amacı ile belediye başkanına yetki verilmesini öngören bir rapor hazırladı.

İTİRAZLAR DİKKATE ALINMADI

15 Ağustos’ta toplanan Konya Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, Plan ve Bütçe Komisyonu’nun raporu görüşüldü. Meclis, komisyon raporu doğrultusunda, “Türkiye Maarif Vakfı’na Saraybosna’daki okullarda kullanılmak üzere bir adet midibüs tahsis edilmesi için protokol yapılmasını” kabul etti. Tutanaklara, kararın oybirliği ile alındığı kaydedilse de bazı meclis üyelerinin itiraz ettiği ancak kayıtlara geçirilmediği öne sürüldü.

ÖĞRENCİLER OKULA GİDECEK ARAÇ BULAMIYOR

CHP’li Murat Bakan, vakfa Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla hem genel bütçeden hem de kamu kurumlarından milyonlarca liralık bütçe aktarıldığını anımsatarak tahsise tepki gösterdi. Bakan, taşımalı eğitim nedeni ile binlerce öğrencin eğitim hakkının da sekteye uğradığının altını çizerek, “Ama denetiminin kamuoyundan gizlendiği bir vakfa milyonlar aktarılıyor, memleketin dört bir yanında çocuklar okula gidecek araç bulamıyor, bir belediye tutup sicili karanlık bir vakfa araç tahsis ediyor. Konya Büyükşehir Belediyesi, kamu kaynaklarını zaten dev bütçelere sahip bir vakfa peşkeş çekmiş. Kamunun malı kamuya, diyoruz” dedi.