birgün

23° AZ BULUTLU

GÜNCEL 01.05.2016 07:33

Yüz binler 1 Mayıs’ta alanlardan seslenecek: Barış, demokrasi, laiklik ve eşitlik!

AKP’nin sömürü ve gerici politikalarına karşılık bugün yüz binlerce yurttaş barış, eşitlik, laiklik ve demokrasi talebiyle 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde sokağa çıkıyor

Yüz binler 1 Mayıs’ta alanlardan seslenecek: Barış, demokrasi, laiklik ve eşitlik!

AKP iktidarının giderek dozunu artıran savaş, sömürü ve gerici politikalarına karşılık bugün Türkiye’nin dört bir yanında yüz binlerce yurttaş barış, eşitlik, laiklik ve demokrasi talebiyle 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde alanları dolduracak.

İstanbul’da emek ve meslek örgütleriyle toplumsal muhalefetin büyük bir bölümü Bakırköy Halk Pazarı’nda olacaklarını açıkladı. 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlayacak sendika ve politik örgütler de var. İzmir, Ankara, Adana, Zoguldak, Mersin, Eskişehir, Edirne, Bursa, Antalya, Dersim, Giresun, Çanakkale, Sinop, Artvin, Sivas, Muğla ve Aydın gibi pek çok kentte de yurttaşların kent merkezlerinde toplanmasıyla yürüyüş ve mitingler yapılacak.

Siyasi partiler de Bakırköy’de
Toplumsal muhalefet güçleri, iktidarın emeğe, doğaya, kadınlara ve tüm özgürlüklere yönelik saldırılarına, savaş politikalarına, gericiliğe karşı herkesi 1 Mayıs’ta alanlara çıkmaya çağırdı.

DİSK, KESK, TMMOB, TTB’nin öncülüğünde Birleşik Haziran Hareketi, ÖDP, KP, EMEP, HTKP yaptıkları çağrıda laiklik vurgusu yapılırken; gericiliğe ve sömürü düzenine de dikkat çekti. CHP de il başkanlıklarına gönderdiği genelgeyle, işçilerin ve emekçilerin kazanılmış haklarına yönelik ciddi saldırıların olduğu bu süreçte 1 Mayıs kutlamalarına katılım sağlanması konusunda gerekli tüm çalışmaların yapılmasını istedi. HDP de İstanbul Bakırköy’deki 1 Mayıs mitingine en az 200 bin kişiyle katılacaklarını duyurdu.

Ankara’da mücadele çağrısı
Miting süresince İstanbul Emniyeti, şehirde 15 bin polisin görev yapacağını açıkladı.
Ankara’da da Kolej Meydanı’nda yapılacak 1 Mayıs mitinginin hazırlıkları tamamlanırken; OSTİM, Batıkent, Mamak ve ODTÜ’de erken başlayan kutlamalarda insanca çalışma koşulları ve insanca bir yaşam için tüm emekçilere mücadele çağrısı yapıldı.

Bölgede 1 Mayıs yasaklı
AKP hükümetinin başlattığı operasyonlarla kentlerin harabeye döndüğü ve binlerce yurttaşın evlerinin terk etmek zorunda kaldığı bölgede de yaygın 1 Mayıs kutlamaları gerçekleşecek. Birçok ilde emekçiler, kitle örgütleri ve yurttaşlar miting alanlarında buluşacak. Diyarbakır, Urfa, Antep, Batman, Siirt’te kent meydanlarında başlayan yürüyüşlerde binlerce yurttaşın toplanması bekleniyor.

Öte yandan Hakkâri, Şırnak ve Mardin’de kent merkezleriyle ilçelerinde mitingler yasaklandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız