20. yüzyıla damgasını vurmuş ressamlar Pablo Picasso ve Piet Mondrian’ın eserleri, çalınmalarından 10 yıl sonra bulundu.

'Yüzyılın soygunu' denmişti: Picasso’nun Atina'dan çalınan eseri bulundu

Pablo Picasso’nun Nazilere karşı direnen Yunanistan halkına hediye ettiği tablosuyla Piet Mondrian’ın bir tablosu, bir inşaatçının yaklaşık 10 yıl önce Atina Ulusal Galerisi'ne yaptığı soygunu itiraf etmesinin ardından bir vadide bulundu.

Picasso'nun ‘Head of a Woman’ eseriyle Mondrian’ın ‘Stammer Windmill’ eserinin, onları 9 Ocak 2012 yılında Atina Ulusal Galerisi’nden çalan ve kendini ‘sanatsever’ olarak tanımlayan kişinin evinde 9 senedir saklı tutulduğu ortaya çıktı.

The Guardian’ın aktardığına göre, yetkililerin izini süreceğinden korkan soyguncu, eşi bulunmaz eserleri önce bir depoya koydu. Daha sonra onları koruyucu ambalajlarla sarıp Atina'nın güneydoğusundaki bir vadide sakladı.

Eserlerin bulunması Atina’da sevinçle karşılandı. Yunanistan'ın en büyük halka açık koleksiyonu olan Atina Ulusal Galerisi, tadilat nedeniyle yıllarca kapalı kaldıktan sonra kısa süre önce yeniden açılmıştı.

NAZİ İŞGALİ SONA ERDİKTEN 5 YIL SONRA HEDİYE ETMİŞTİ

Yunanistan Kültür Bakanı Lina Mendoni, Pablo Picasso'nun tabloyu 1949 yılında, Nazi ordusu Yunanistan'dan çekildikten 5 yıl sonra eserin arkasına yazdığı "Yunan halkına övgülerle, Picasso" sözleriyle hediye ettiğini söyledi.

Bakan Mendoni, yapılan basın toplantısında, “Tablo, büyük sanatçı Picasso'nun Yunan halkına, faşist Nazi güçleriyle savaşları şerefine vermiş olduğu bir hediyedir. Bu nedenle bu tablo özel bir önem ve duygusal değer taşımaktadır” dedi ve “Satılması söz konusu olamaz” diye ekledi.

‘YÜZYILIN SOYGUNU’ DENMİŞTİ

Yunan halkını ve polisini şaşkına çeviren olay, yüzyılın soygunu olarak tarihe geçmişti. Eserlerin çalınması yedi dakikadan fazla sürmemişti.

Olayda görev başındaki tek güvenlik görevlisini başka bir yöne yönlendirmek üzere alarm sistemi devre dışı bırakıldıktan sonra resimlerin çerçeveleri çıkarılmıştı. Daha sonra resimler bir balkon kapısından geçirilerek gizlice galeriden götürülmüştü.

Bu iki eserin yanı sıra Moncalvo ismiyle bilinen 16. yüzyılda yaşamış İtalyan sanatçı Guglielmo Caccia'nın da eskiz bir eseri çalınmıştı.

İddialara göre, inşaatçı olduğu öğrenilen tutuklu, polise eserin soygunda hasar görmesi üzerine onu tuvalete attığını söyledi. Soygunda Mondrian'ın başka bir eseri de çalınmak üzereydi, ancak olay yerinde kaçırılırken düşürüldü.

Soygun 2012 yılında, ülke ekonomik krizin zirvesindeyken gerçekleşmişti. Atina'ya göre galerideki zayıf güvenlik sistemi ve güvenlik görevlisi eksiği, ülkenin iflas etmemek için aldığı uluslararası krediler karşılığında uygulamak zorunda kaldığı kemer sıkma politikalarının bir sonucuydu.