Doğal gaz üzerinden alınan ÖTV tutarı artırıldı. Yeni düzenleme ile doğalgazdan alınan ÖTV, üç katına çıktı. Öte yandan geçtiğimiz günlerde doğal gazdaki KDV oranı da yüzde 20'ye yükseltilmişti.

Kaynak: AA
Zam furyası bitmiyor: Doğal gazda ÖTV üç katına çıktı

Doğal gaz üzerinden alınan özel tüketim vergisi (ÖTV) tutarında artışa gidildi.

Özel Tüketim Vergisi Kanunu'na Ekli (I) Sayılı Listede Yer Alan Mallara İlişkin ÖTV Tutarlarının Yeniden Belirlenmesi Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, ÖTV tutarı standart metreküp başına doğal gazda 0,0747 lira, motorlu taşıtlarda yakıt olarak kullanılan doğal gazda ise metreküp başına 2,7944 lira oldu.

Doğal gazda bir önceki ÖTV oranı standart metreküp başına 0,0230 lira, motorlu taşıtlarda yakıt olarak kullanılan doğal gazda 0,8599 lira olarak belirlenmişti.

ÖTV 3 KATINA ÇIKTI

Vergi uzmanı Ozan Bingöl ise Twitter'dan ÖTV zammına ilişkin değerlendirmesinde "Değerli arkadaşlar daha fazla moralinizi bozmak istemem ama konutlarda kullanılan doğalgazda da ÖTV üç katına çıkarılmıştır. Sm3’te 0,0230 TL olan ÖTV bugünkü karar ile 0,0747 TL’ye yükseltilmiştir! Ayrıca geçtiğimiz günlerde doğalgazdaki KDV oranı da %20 olmuştu.

AKARYAKITA DA ZAM YAPILMIŞTI

Öte yandan bir diğer zam da akaryakıta yapılmıştı. AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre akaryakıtta ÖTV tutarları artmış, 6 liralık artış gece yarısından itibaren pompa fiyatlarına yansımıştı. Böylelikle İstanbul'da benzinin litresi 28.05 liradan 34.05 liraya, motorinin litresi ise 26.32 liradan 32.32 liraya yükselmişti.