birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 08.07.2021 09:16

Zam yağmuru maaşları eritti

Doğalgaz ve elektriğe yapılan zamlar temmuz maaşı zamlarını büyük oranda eritti. CHP’li Ahmet Akın, “BAĞ-KUR tarım emeklisinin zammı tamamen eriyecek” dedi.

Zam yağmuru maaşları eritti

BirGün ANKARA

CHP Enerji Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, temmuz ayında emekli ve memur maaşlarında yapılan artışın zamlar nedeniyle şimdiden büyük ölçüde eridiğini bildirdi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu’na (MYK) sunmak üzere enerji zamları ile ilgili bir rapor hazırlayan Akın, “Enerji zamları, emeklimizin ve memurumuzun zamlarını henüz ceplere girmeden eritti. Memur zammının yüzde 40’ı, SSK emeklisi zammının yüzde 70’i, BAĞ-KUR emeklisi zammının da yüzde 77’si elektrik ve doğalgaza yapılan zamlarla geri alındı. Zam sihirbazı AKP iktidarı, şapkadan elektrik ve doğalgaz zammını çıkarırken memur ve emeklimize yapılan zamları yok etti. BAĞ-KUR tarım emeklisine yapılan zam bunun en net göstergesi. Bu kesimin zammı ise tamamen eridi” dedi.

140 TL'LİK EK YÜK

Akın, çalışmasında şu tespitlere yer verdi: “2021 yılında elektriğe yapılan zamların toplamı yüzde 21,9’u bulurken doğalgaza yapılan zamların toplamı yüzde 18,8 olarak gerçekleşti. Bu zam oranları dikkate alındığında ortalama 230 kilovat saat tüketime göre elektriğe yapılan zamlar faturayı ortalama 38 lira, ısınma amacıyla ortalama 300 metreküp tüketime göre doğalgaza yapılan zamlar ise faturayı ortalama 102 lira artıracak. Böylece, ortalama bir tüketimde bütçelere her ay en az 140 lira tutarında ek yük gelecek. Memur ve emeklilerin maaşları resmi olarak açıklanan enflasyon rakamına göre yüzde 5,45 enflasyon farkı dikkate alındığında Zam yağmuru maaşları eritti Doğalgaz ve elektriğe yapılan zamlar temmuz maaşı zamlarını büyük oranda eritti. CHP’li Ahmet Akın, “BAĞ-KUR tarım emeklisinin zammı tamamen eriyecek” dedi yüzde 8,45 oranlarında artacak. Maaş artışları başta milyonlarca emekli vatandaşımız olmak üzere enerji faturalarına yapılan zamlar nedeniyle ceplere girmeden erimeye başlayacak.

Temmuz ayı itibarıyla yapılan son zamla en düşük memur maaşı 3 bin 991 liradan 4 bin 336 liraya çıkacak. Buna göre en düşük memur maaşına yapılan son zammın yüzde 40'ı yalnızca enerji faturalarına yapılan zamma gidecek. Memura yapılan zam neredeyse yarı yarıya erimiş olacak. SSK emekli aylığı 201 lira artacak.

Enerji faturalarına yapılan zamlarla aylık 140 lira ek yük dikkate alındığında SSK emekli aylığının yüzde 70’i yalnızca enerji zamları nedeniyle erimiş olacak. BAĞ-KUR emeklisinin maaşındaki artış 182 lira olacak ve zammı yüzde 77 oranında erimiş olacak. En düşük BAĞ-KUR tarım emeklisinin maaşı da bin 639 liradan bin 781 liraya çıktı. BAĞ-KUR tarım emeklisinin maaşına yapılan zam, faturalara ek maliyet dikkate alındığında neredeyse tamamen eriyecek.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol