birgün

6° ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

GÜNCEL 24.09.2018 08:52

‘Zeytin bahçesi benzin istasyonu olmasın’

Denizli’de ‘zeytinli bahçe’ isimli yeşil alana benzin istasyonu yapılmak istenmesine karşı çıkan halk, fidan dikimi yaptı

‘Zeytin bahçesi benzin istasyonu olmasın’

MEHMET EMİN KURNAZ @m_emin_kurnaz

Denizli’de Merkezefendi Belediyesi’ne bağlı Servergazi Mahallesi’nde bulunan yüzlerce zeytin ağacından ismini alan ‘Zeytinli Bahçe’ benzin istasyonu tehlikesiyle karşı karşıya. Denizli’de yeşil alanlarını benzin istasyonuna terk etmek istemeyen halkın hukuki mücadelesi de sürüyor. Zeytinliğin sürekli tahrip edilmesine tepki gösteren Denizlililer dün bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamanın ardından da fidan dikimi yapıldı.

Okul alanına benzinlik yapmak suç
Grup adına basın açıklamasını okuyan bölge sakini İnanç Özden, Zeytinli Bahçe gibi yüzlerce zeytin ağacının bulunduğu bir doğa harikasına benzin istasyonu yapmanın bir çevre katliamı olduğunu belirterek belediyenin bu inattan vazgeçmediğini söyledi. Özden, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yeşil bölge için bizzat belediyeye açtığımız davayı Bölge İdare Mahkemesi’nce kazandık. Ancak dava Danıştay’a taşındı. İlginçtir ki Pamukkale Üniversitesi yerine Yalova Üniversitesi’nden yetkililer bilirkişi olarak buraya atandı. Buraya benzin istasyonu yapmak kanunlara aykırı. 25 metre yakınında evler olacak, ayrıca burası okul bölgesi, okul bölgesine böyle bir istasyon yapılması kanunen mümkün değil. Buna rağmen belediye buraya benzin istasyonu yapmak istiyor. Bugün burada daha önce tahrip edilen ağaçlar yerine yeni fidanlar dikmeye geldik. Zeytinli Bahçesi halkındır, burası bir park ve mesire alanı, böyle bir güzelliği yok etmek isteyenler bilsinler ki, Zeytinli Bahçe’yi benzinli, bahçe yaptırmayacağız.”

zeytin-bahcesi-benzin-istasyonu-olmasin-513258-1.

‘Belediye benzinlik, halk zeytinlik diyor’
Grup adına konuşan bir başka isim de Cumhuriyet Halk Partisi Denizli İl Örgütü Başkanı Mahir Akbaba oldu. Akbaba, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Zeytinli Bahçe hepimizin acilen sahip çıkması gereken bir güzelliktir. Bugün burada siyasi partilerden sendika ve odalara kadar birçok sivil toplum örgütü olarak toplandık. Ama en önemlisi, mahalle halkı bu güzelliğe sahip çıkmak için her şeyi yapıyor. Ancak belediyenin burada bir benzin istasyonu açma inadı bitmiş değil. Buradan tekrar sesleniyorum, Zeytinli Bahçe’ye sahip çıkmak sadece Denizlililerin değil tüm insanlığın ortak görevidir.”

***

Hukuki süreç devam ediyor

AKP’li Denizli Belediyesi 2016 yılında aldığı kararla Denizli merkez ilçesine bağlı Künarlar Mahallesi’nde bulunan park alanı ve çevresinde imar değişikliğine gitmiş, alınan bu kararla yeşil alan ve park alanı olan boş araziye benzin ve LPG istasyonu yapılması yönünde izin çıkmıştı. Karara tepki gösteren Denizli halkı konuyu yargıya taşımış, mahkeme söz konusu proje için yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Denizli Büyükşehir Belediye’sin ise Danıştay’a taşıdığı dava sürüyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız