birgün

30° AZ BULUTLU

Zeytin yasasında nabız yoklandı

Ankara’da Bakan Özlü başkanlığında zeytin sektörünün temsilcileri ile yapılan toplantı, bir kez daha “Zeytin Yasası’nda bir değişiklik mi?” planlanıyor sorusunu gündeme getirdi

GÜNCEL 14.01.2018 07:43
Zeytin yasasında nabız yoklandı
Abone Ol google-news

BURCU CANSU

AKP hükümetinin gündeme getirdiği, “Zeytinliklerin madencilik ve endüstriyel tesisler için yapılaşmaya açılmasına izin veren yasa tasarısı” tepkiler üzerine Haziran 2017’de geri çekildi. Ancak zeytin sektörünün temsilcilerinin, zeytin üreticilerinin ve kamuoyunun baskısı ile rafa kaldırılan Zeytin Yasası’ndaki değişiklik, AKP’nin gündeminden tam olarak çıkmış değil. Son günlerde yasanın hükümet tarafından yeniden ele alınacağı konuşuluyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda yaşanan telaş ise iddiaları doğrular nitelikte.

Bakan güven vermedi
BirGün, geçen günlerde Ankara’da Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda Bakan Faruk Özlü Başkanlığında zeytin sektörünün temsilcileri ile bir toplantı gerçekleştiği bilgisine ulaştı. Edindiğimiz bilgilere göre Bakan Özlü, temsilcileri “Zeytinciler olarak sizleri dinlemek istiyorum” diyerek davet etti. Ancak toplantı çok da öyle ilerlemedi. Toplantı sonrasında ise sektör temsilcilerinin kaygıları daha da arttı. Bakanlığın zeytinlikler ile ilgili bir değişiklik planladığı fikrine kapıldıklarını kaydeden sektör temsilcileri, “Bakan yasada bir değişiklik planlıyor olmasa bizleri neden Ankara’ya çağırsın? Bizleri dinleyerek nabız yokladı. Zeytin Yasası gündeme geldiğinde bir uzlaşı olup olmayacağına ilişkin bizleri değerlendirdi. Bakan bizleri kendi tarafına çekmeye çalışıyor ama bizler bunu asla kabul etmeyeceğiz. Zeytin Yasasında yapılan değişiklik zeytincinin ölüm fermanı demektir. Bizler ölüm fermanımızı kendi ellerimiz ile imzalamayacağız” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol