birgün

14° AÇIK

DÜNYA 14.01.2019 14:33

Zimbabve’de işçiler greve gitti

Zimbabve Sendikalar Kongresi (ZCTU) Başkanı Peter Mutasa, tüm işçilerin bugün itibarıyla 16 Ocak Çarşamba gününe kadar grev yapacağını bildirdi. Hükümetin ekonomiyi düzeltmesi gerektiğini söyleyen Mutasa, İşçilere, görevlerine gitmemeleri çağrısında bulundu. Mutasa, “Bugün, yarın ve çarşamba günü işe gitmeyeceğiz ve Zimbabve’yi kapatacağız.” dedi. Mutasa, yaşananlara karşı sessiz kalamayacaklarını dile getirerek, “İşçi ve vatandaşlar hep birlikte ülkede […]

Zimbabve’de işçiler greve gitti

Zimbabve Sendikalar Kongresi (ZCTU) Başkanı Peter Mutasa, tüm işçilerin bugün itibarıyla 16 Ocak Çarşamba gününe kadar grev yapacağını bildirdi. Hükümetin ekonomiyi düzeltmesi gerektiğini söyleyen Mutasa, İşçilere, görevlerine gitmemeleri çağrısında bulundu. Mutasa, “Bugün, yarın ve çarşamba günü işe gitmeyeceğiz ve Zimbabve’yi kapatacağız.” dedi.

Mutasa, yaşananlara karşı sessiz kalamayacaklarını dile getirerek, “İşçi ve vatandaşlar hep birlikte ülkede yaşananlara karşı durmaya karar verdik. Benzin fiyatları artıyor, insanlar hayatla mücadele ediyor ve umutsuz.” diye konuştu.

Ülkedeki birçok sivil toplum kuruluşunun da destek verdiği grev kapsamında, hükümetten taleplerini sıralayan Mutasa, “Hükümet ekonomiyi düzeltmeli ve işçilere maaşları dolar olarak ödenmelidir.” ifadesini kullandı.

Zimbabve Devlet Başkanı Emmerson Mnangagwa, hafta sonu benzin fiyatlarına zam yapacaklarını açıklamıştı.

Geçen yılki seçimlerde görevi devralan Zimbabve Devlet Başkanı Emmerson Mnangagwa hükümeti, uzun süredir ekonomik krizle mücadele ediyor

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol