Barış Pehlivan, Kemal Kılıçdaroğlu’nun MEB’e gitmeden önce kurmayları aracılığıyla eski Bakan Ziya Selçuk’u aradığını aktardı. Pehlivan’a göre; eski bakan ile yeni MEB yönetimi Danıştay kararı nedeniyle karşı karşıya geldi.

Ziya Selçuk ile yeni MEB yönetimini karşı karşıya getiren karar

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KPSS’den yüksek puan almalarına rağmen mülakatlarda aldıkları düşük puan nedeniyle atanamayan öğretmenler için Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile görüşmek için Milli Eğitim Bakanlığı’na gitmiş fakat içeri alınmamıştı. Söz konusu olay hakkında Kılıçdaroğlu’nun kurmaylarıyla görüşen Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, MEB’e gidilmeden eski Bakan Ziya Selçuk’un arandığını öne sürdü.

Pehlivan yazısında, “Eski Bakan Selçuk da CHP’nin kurmayına Danıştay’ın mülakatlarla ilgili verdiği kararı hatırlattı. Hatta bununla ilgili MEB’in bir yazısı olduğunu söyledi. Eski Bakan Selçuk, mülakatlarda KPSS puanının üç aşağısı ya da üç yukarısı puan aralığının verilmesi gerektiğini kaydetti” dedi.

YENİ YÖNETİM İLE MEB KARŞI KARŞIYA GELDİ

İddiaya göre Danıştay kararı eski Bakan Selçuk ile yeni MEB yönetimini karşı karşıya getirdi. Selçuk’un işaret ettiği söz konusu Danıştay kararının MEB yönetimi tarafından reddedildiğini aktaran Pehlivan, “Kılıçdaroğlu da açıklamasında, Ziya Selçuk’un işaret ettiği Danıştay kararını hatırlattı. Ancak mevcut MEB yönetimi, böyle bir kararın olmadığını iddia etti” dedi.