birgün

9° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

EGE'DE BİRGÜN 20.02.2020 16:21

Zorlu Konak gökdelen projesine izin veren planlar iptal edildi

İzmir’in merkezinde Zorlu Holding tarafından gökdelen projesinin yapımına olanak sağlayan planlar mahkeme bir kez daha iptal etti. Mahkeme gerekçesinde planların şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına aykırı olduğunu vurguladı

Zorlu Konak gökdelen projesine izin veren planlar iptal edildi

İzmir 3. İdare Mahkemesi, Mimarlar Odası İzmir Şubesi ile Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi’nin Zorlu Konak gökdelen projesinin yapımına olanak sağlayan planları bir kez daha iptal etti.

egeligazete.com'un haberine göre, daha önce 3 kez iptal edilen ancak 12 Ocak 2018’de dördüncü kez kabul edilen planlara dayanarak Pasaport’taki söz konusu alana gökdelen yapımı için ruhsat verildi.

Mimarlar Odası İzmir Şubesi ile Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 12.01.2018 tarihinde onaylanan ve 1/25000 ölçekli İzmir Büyükşehir Bütünü Çevre Düzeni Planı doğrultusunda hazırlanan Konak 1.Etap (Alsancak-Kahramanlar Bölgesi) 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı’nın iptali istemiyle İzmir 3. İdare Mahkemesi'ne dava açtı.

KAMU YARARINA AYKIRI

Dava ile ilgili kararına açıklayan mahkeme, gökdelen projesinin yapımına olanak sağlayan planları iptal etti. Mahkeme iptal gerekçesinde planların şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına, imar mevzuatına ve kamu yararına aykırı olduğuna dikkat çekti.

İMAR PLANLARI 3 KEZ İPTAL EDİLDİ

Söz konusu gökdelen inşaatına olanak veren “Konak 1.Etap (Alsancak-Kahramanlar Bölgesi) 1/5000 ölçekli imar planlarının üç kez mahkeme kararı ile iptal edildiği, ancak geçen yıl dördüncü kez aynı planların tekrar kabul edilerek yürürlüğe girdiği ortaya çıktı. Söz konusu planlarla kent merkezinde her yerde gökdelen yapılabileceği belirtildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız