Aydın’da ekmek ve simit fiyatlarına zam geldi
Fotoğraf: AA

BirGün EGE

Aydın Fırıncılar Odası tarafından Aydın Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’ne başvurularak simit ve ekmek fiyatlarına zam yapılması talebinde bulunuldu. AYESOB tarafından yapılan değerlendirme sonucunda 200 gram ekmek ve 100 gram simit fiyatlarının 5 liradan 7 liraya yükseltilmesine karar verildi. 

AYESOB Başkanı Muhammet Ali Künkcü, bu fiyat düzenlemesinin esnafın maliyetlerini dengelemek ve sürdürülebilir bir üretim süreci sağlamak amacıyla yapıldığını vurguladı. 

Uşak’ta fırıncıların artan maliyeti gerekçe göstererek zam talebinde bulunması sonrasında komisyon yeni ekmek fiyatını belirledi. 210 gram ekmeğin 5 liradan satıldığı kentte ekmek 250 grama yükseltilirken fiyatı da 7,5 liraya çıkarıldı. Ekmek 17 Temmuz’dan itibaren zamlı fiyattan satılacak. 

Uşak Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birlik Başkanı Atalay Savaş, “Dövizin hızla yükselmesi, esnafımızın girdi maliyetlerinin çok fazla artması, başta ekmek ve unlu mamuller olmak üzere birçok değişik dalda faaliyet gösteren esnafımızı sıkıntıya sokmuştur. Hükümetimizin fırıncılara un tahsisini kaldırması, buğday ve un fiyatlarındaki artış, fırıncı esnafımız için bu zammı kaçınılmaz kılmıştır” diye konuştu.