Avrupa Parlamentosu seçimleri için kampanyalarını hızlandıran Almanya’daki siyasi partilerin gündem maddelerinden biri de...

Avrupa Parlamentosu seçimleri için kampanyalarını hızlandıran Almanya’daki siyasi partilerin gündem maddelerinden biri de Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği. Almanya’daki seçim kampanyaları ile birlikte Türkiye’ye üyelik değil, “imtiyazlı ortaklık” verilmesi seçeneği yeniden servis ediliyor. Alman Televizyon Kanalı ZDF’de bu cuma günü yayınlanacak canlı tartışma programı öncesinde internet sitelerinden karşıt kampanya başlatıldı.
Avrupa Parlamentosu seçimleri için kampanyalarını hızlandıran Almanya’daki siyasi partilerin gündem maddelerinden biri de Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği. Almanya’daki seçim kampanyaları ile birlikte Türkiye’ye “imtiyazlı ortaklık” verilmesi seçeneği yeniden gündeme geldi. İktidarın büyük ortağı Hristiyan Demokrat Birlik ve Hristiyan Sosyal Birlik partileri (CDU/CSU), hazırladıkları ortak seçim programında, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine karşı çıktıklarını bir kez daha vurguluyor. Bu görüş Hristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin (CDU) Genel Başkanı ve Başbakan Angela Merkel tarafından da bizzat dile getirildi. Türkiye’nin üyeliğine destek veren hükümet ortağı Sosyal Demokratlar ise aynı tutumunu sürdürüyor. Avrupa Birliği’nin genişlemesini bir barış politikası olarak sunan Sosyal Demokratlar, Türkiye’nin üyeliğini İslam dünyası ile önemli bir köprü olarak görüyor. 
7 Haziran'da yapılacak olan Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde, bu kampanyaların en somut örneğini,  CDU ve SPD'den Hans Gert Pottering ve Martin Schulz'un katılacağı "Moma-Arena" adlı talk show programında yaşayacağız. Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği üzerinden oy toplama kampanyalarının bu yeni ayağında, cuma akşamı Alman Devlet Kanalı ZDF'nin Berlin stüdyolarında seyircilerin de aktif katılımı ile sorular yönelteceği programa Türkiyeli oyuncu Tayfun Bademsoy'un da katılması bekleniyor. 
Alman Televizyon Kanalı ZDF'nin ise internet sitesinde bu oy kampanyasına destek olarak, program öncesinde "Abstimmung Türkeibeitritt Ja/Nein" (Türkiye'nin Katılımı için oylama  Evet/Hayır) ve "Onlar bizimle birarada yaşamak istiyor? Ne diyorsunuz?" sorusunu kamuoyuna anket olarak sorması dikkat çekiyor.
Şöyle ki iktidarın yönetimindeki ZDF'nin anketinden çıkacak "Türkiye'ye Hayır" anket sonucu, muhafazakar kampı CDU'nun dolayısıyla Merkel'in elini güçlendirmiş olacak ve bu bir koz olarak kullanılabilecek. Bu soru ile beraber cuma akşamı canlı yayınlanacak tartışma programı öncesi internet sitesinde, Türkiye'nin AB adaylığı, Birleşik bir Avrupa fikrini daha fazla ve daha gerçekçi ele alabilir mi? "Avrupa Birliği'ne yeni üye gerekli mi? " soruları da okuyuculara soruluyor ve görüşlerini programa göndermeleri isteniyor. Bu siteye Türkiye'den girmek ve görüş bildirmenin engellendiği de gözleniyor.
İki rakip partinin birbirlerine karşı ve hedef kitleye kendilerini tanıtmak ve Türkiye'nin AB'ye üyeliği ile ilgili kaygılarını yüksek sesle dile getirerek propaganda yapacakları Tv Programı öncesi internet üzerinden Türkiye'ye mecbur muyuz? konulu oylamada Türkiye karşıtı oylar önde gidiyor.
Cuma akşam yayınına kadar sonuçlar alınarak programda tartışılarak güçlü bir kamuoyu oluşturulması da amaçlanıyor. Bu arada Türkiyeli Alman vatandaşlarının internet üzerinden birbirlerini haberdar edip  programa gönderecekleri görüşlerle canlı yayında Türkiye karşıtı CDU’nun elini zayıflatmaya amaçladıkları bildiriliyor.
ZDF'nin internet sitesine şu ana kadar konu ile ilgili gelen mailler arasında bazıları şöyle: "Ne yazık ki hala kamu yayıncılığı yapan bit tv kanalı Lizbon antlaşmasının içeriğini açıklamak yerine Türkiye'nin üyeliğine internetten karar verecek haldeyiz". “AB üyesi olmayan İsviçre AB'nin ortasında tek güç olarak durmaktadır. Bunu tartışalım bence". Programa sorularıyla katılmak isteyenler “moma-arena@zdf.de" adresine mail atarak soru ve görüşlerini yöneltebilecekler.