Gezi Davası baştan beri saçmalıklarla, hukuksuzluklarla dolu bir süreç oldu, hepimiz biliyoruz. Ama orada asıl olan şey “dirence” yenilmişlerdi. Taksim ellerinden kaymıştı.

Dışarıdan içeriye mektuplar: “Orada dirence yenildiler”
İllüstrasyon: Kemal Gökhan

MÜJDE AR

Sevgili Çiğdem,

Seninle son karşılaştığımızda Kars’ta bir festivalde idik. Her zamanki gibi gülen yüzün içimi ısıtmıştı, “merhaba nasılsın?” dediğinde. Çocuksu ifaden içindeki temizliğin yansımaydı. Kendi hayatını geri plana atıp, başka insanlar için iyi şeyler yapan “güzel kadın” diye geçirdim içimden. Eeeee ne de olsa anasının kızı dedim. Sevgili Nadire’nin kızıydın sen. Sıradan insanların fark edemedikleri şeyleri göstermişti sana. Böylesi mücadeleci bir kadın olmuştun. Her türden çıkarcılığa karşı tavrın daha ilk gençlik yıllarında gelişmişti. İyi bir birey, dimdik duran güzel bir insan oldun.

Yaşam felsefen, dünyevi değerlere değil, kendin olmaya itti seni. Sevgili Çiğdem, Senin gibi insanlar açgözlülerin, en önde hedefindedir. Sizler gibiler birer aynadır aslında, ''baktıklarında'' kendi kötülüklerinde boğulurlar. Gezi Davası baştan beri saçmalıklarla, hukuksuzluklarla dolu bir süreç oldu, hepimiz biliyoruz. Ama orada asıl olan şey “dirence” yenilmişlerdi. Taksim ellerinden kaymıştı. Bunu hazmedemeyenler “matruşka” gibi ha babam bir şeyler uydurdular. Kendi yandaşlarının bile pes dediği 18 yıllık ceza ile hepinizi cezaevine kapattılar.

Acaba?

Tutukluluk hayattan soyutlanmak demek ise bunu başaramadılar. Bir ağaca bile kıyılmasın diyen herhangi biri için, içinde bulunduğu mekânın bence önemi yoktur. Çünkü onlar özgür ruhlardır. Çiğdemciğim, dışarıdan haberlere gelince, milyonlarca insan bu kötü oyunun sonuna gelindiğini biliyor. Her kesimden olağanüstü bir destek olduğundan kuşkunuz olmasın. Seni ve diğer arkadaşları sevgi ile kucaklarım.

Sizi seviyorum,

Sıkı dostları.